Fotbal: Betis Sevilla a câştigat Cupa Spaniei

Betis Sevilla a câştigat Cupa Spaniei la fotbal, după ce a învins-o pe Valencia cu 5-4 după lovituri de departajare, scorul fiind 1-1 la capătul a 120 de minute în finala, cu multe ocazii de gol şi intervenţii spectaculoase ale portarilor, disputată sâmbătă pe stadionul La Cartuja din Sevilla, transmite presa internaţională.

Betis a condus după lovitura de cap a lui Borja Iglesias din minutul 11. Hugo Duro a egalat în minutul 30. Singurul care a ratat la loviturile de departajare a fost Yunus Musah, mijlocaşul american, în vârstă de 19 ani, al Valenciei.

Betis are acum trei succese în Cupa Spaniei, după cele din 1977 şi 2005. Veteranul Joaquin, 40 de ani, care a jucat sâmbătă din minutul 86, a contribuit şi la victoria din 2005. Formaţia andaluză are în palmares şi un titlu de campioană a Spaniei, obţinut în 1935.

Betis este antrenată de aproape doi ani de reputatul tehnician chilian Manuel Pellegrini.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)