Fotbal: Brazilia, ţinută în şah de Venezuela (0-0), la Copa America 2019

Selecţionata de fotbal a Braziliei, echipa gazdă, a fost ţinută în şah de Venezuela, 0-0, marţi, la Salvador, în Grupa a turneului Copa America 2019.

Selecao şi-a dezamăgit din nou suporterii, într-un meci marcat de două decizii cruciale ale arbitrajului video (VAR), care a anulat două goluri marcate de echipa antrenată de Tite, notează AFP.

După 3-0 cu Bolivia în meciul de debut, brazilienii, ieşiţi în huiduielile spectatorilor, vor trebuie să depună eforturi sâmbătă, în partida cu Peru, pentru a obţine calificarea în sferturile de finală.

Neinspiraţi, brazilienii, privaţi de Neymar, au încheiat meciul de pe Arena Fonte Nova în ole-urile ironice ale fanilor la fiecare atingere de balon a venezuelenilor.

Brazilia a început meciul cu un ritm bun şi un pressing avansat, însă dominarea a fost sterilă, deşi David Neres (14) şi Richarlison (16) au creat pericol pe benzile laterale. Venezuela a ştiut să sufere şi chiar a ratat şansa deschiderii scorului prin Rondon (19).

După pauză, Gabriel Jesus a reuşit să înscrie (59), dar golul a fost anulat de VAR pentru un ofsaid la Firmino.

În min. 88, o centrare a lui Everton l-a găsit pe Coutinho (88), care a trimis mingea în plasă, însă arbitrajul video a semnalat un nou ofsaid la Firmino.

La finalul meciului, Coutinho şi Dani Alves au fost supuşi controlului antidoping de către reprezentanţii CONMEBOL.

Venezuela este la al doilea 0-0 din competiţie, după ce a terminat la egalitate cu Peru în prima partidă.

Au evoluat echipele:
Brazilia: Alisson - Daniel Alves, Marquinhos, Thiago Silva, Filipe Luis - Casemiro (Fernandinho, 57), Arthur, Philippe Coutinho - David Neres (Everton, 72), Richarlison (Gabriel Jesus, 46), Roberto Firmino. Selecţioner: Adenor Leonardo Bacchi 'Tite'.
Venezuela: Wuilker Farinez - Roberto Rosales, Yordan Osorio, Mikel Villanueva, Ronald Hernandez - Junior Moreno, Yangel Herrera (Yeferson Soteldo, 66), Tomas Rincon, Darwin Machis (Arquimedes Figuera, 76), Jhon Murillo - Salomon Rondon (Josef Martinez, 85). Selecţioner: Rafael Dudamel.