Fotbal: Cagliari - Parma 4-3, în Serie A, cu goluri ale românilor Răzvan Marin şi Dennis Man

Cagliari a învins-o dramatic pe Parma cu scorul de 4-3, pe teren propriu, într-un derby al candidatelor la retrogradare în care internaţionalii români Răzvan Marin şi Dennis Man au marcat, sâmbătă seara, în etapa a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei.

Parma a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Cagliari a revenit şi a înscris de două ori în minutele adiţionale, obţinând o victorie nesperată şi foarte importantă în lupta pentru evitarea retrogradării.

Parma a devenit celebră în acest sezon pentru meciurile în care conduce şi la diferenţă de goluri şi pe care nu reuşeşte să le câştige.

Oaspeţii au deschis scorul prin Giuseppe Pezzella (5), iar Juraj Kucka (31) a majorat diferenţa. Leonardo Pavoletti (39) a redus din handicap pentru sarzi, înainte de pauză. Dennis Man a marcat al treilea gol al Parmei (59), cu un şut din afara careului. A fost al doilea gol al lui Man în Serie A, în 12 partide.

Răzvan Marin a readus-o pe Cagliari în meci, cu un şut de la 17 metri (66). Şi Marin este la al doilea gol în acest sezon, în 31 de partide.

Uruguayanul Gaston Pereiro a fost omul finalului de meci, reuşind să înscrie golul egalării (90+1), cu un şut din marginea careului, după care Valentin Mihăilă a ratat o ocazie bună pe contraatac, şutând în braţele portarului din unghi. Alberto Cerri (90+4) a marcat golul victoriei gazdelor, din centrarea lui Pereiro.

Marin a jucat tot meciul la Cagliari, Man a fost titular la Parma şi a evoluat 72 de minute, iar Mihăilă a intrat în min. 46 şi a scos un cartonaş galben la Radja Nainggolan (83).

În alt meci, Sassuolo, cu fundaşul român Vlad Chiricheş integralist, a dispus de Fiorentina cu 3-1.

Rezultatele de sâmbătă:
Crotone - Udinese 1-2
Au marcat: Simy (68 - penalty), respectiv De Paul (41, 74).

Sampdoria - Hellas Verona 3-1
Au marcat: Jankto (46), Gabbiadini (73 - penalty), Thorsby (82), respectiv Darko Lazovic (13)

Sassuolo - Fiorentina 3-1
Au marcat: Berardi (59 - penalty, 62 - penalty), Maxime Lopez (75), respectiv Bonaventura (31).

Cagliari - Parma 4-3
Au marcat: Pavoletti (39), Marin (66), Pereiro (90+1), Cerri (90+4), respectiv Pezzella (5), Kucka (31), Man (59)

Duminică au loc meciurile AC Milan - Genoa, Lazio Roma - Benevento, Atalanta - Juventus, Bologna - Spezia, Torino - AS Roma, Napoli - Inter Milano.