Fotbal: Campionatul Spaniei - FC Barcelona şi Real Madrid au remizat în ''El Clasico''

''El Clasico'', marele derby al fotbalului spaniol, între echipele FC Barcelona şi Real Madrid, s-a încheiat nedecis, 2-2, la capătul unui joc extrem de tensionat, disputat duminică seara pe stadionul Camp Nou, în faţa a 97.393 de spectatori, în cadrul etapei a 36-a din Primera Division.

Gazdele au deschis scorul prin uruguayanul Luis Suarez (10), însă Real a egalat după numai cinci minute, prin portughezul Cristiano Ronaldo (15). Barca a rămas în 10 jucători în finalul primei reprize, după eliminarea lui Sergi Roberto (45+2), în urma unei agresiuni asupra brazilianului Marcelo, dar catalanii au reuşit să preia conducerea pe tabela de marcat chiar şi în inferioritate numerică, graţie argentinianului Lionel Messi (52). Madrilenii au restabilit egalitatea prin galezul Gareth Bale (72) şi puteau obţine victoria dacă arbitrul ar fi acordat penalty la faza în care Marcelo a fost faultat în careu de Jordi Alba (76).

FC Barcelona, care avea deja asigurat titlul de campioană a Spaniei în acest sezon, a încheiat astfel a 42-a partidă consecutivă fără înfrângere în Primera Division.

Surpriza etape s-a produs la Madrid, unde Atletico, finalista actualei ediţii a Europa League, a fost învinsă pe teren propriu de Espanyol Barcelona (scor 0-2). Catalanii s-au impus prin golurile marcate în repriza secundă de Melendo (53) şi Leo Baptistao (77).

Rezultate:
Vineri
FC Sevilla - Real Sociedad 1-0
A marcat: Ever Banega (47 - penalty).

Sâmbătă
Girona - Eibar 1-4
Au marcat: Aday (55), respectiv Kike (9, 38), Joan Jordan (80), Inui (89).

Athletic Bilbao - Betis Sevilla 2-0
Au marcat: Muniain (76), Aritz Aduriz (90+2).

Celta Vigo - Deportivo La Coruna 1-1
Au marcat: Maximiliano Gomez (13), respectiv Lucas Perez (90+1).
Atacantul Florin Andone a fost rezervă la Deportivo şi a intrat în joc în minutul 75.

Villarreal - Valencia 1-0
A marcat: Mario Gaspar (86).

Duminică
Malaga - Alaves 0-3
Au marcat: Manu Garcia (3), Demirovic (68), Ibai Gomez (70).

Atletico Madrid - Espanyol Barcelona 0-2
Au marcat: Melendo (53), Leo Baptistao (77).

Las Palmas - Getafe 0-1
A marcat: Angel (88).

Real Madrid - FC Barcelona 2-2
Au marcat: Luis Suarez (10), Messi (52), respectiv Cristiano Ronaldo (15), Gareth Bale (72)

Luni se dispută ultima partidă a etapei, Leganes - Levante.

În clasament conduce FC Barcelona - 87 puncte (campioană), urmată de Atletico Madrid - 75 puncte, Real Madrid - 72 puncte, Valencia - 67 puncte, Betis Sevilla - 59 puncte, Villarreal - 57 puncte etc. AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)