Fotbal: Copa America - Brazilia, victorie cu emoţii în faţa Columbiei (2-1)

Selecţionata Braziliei a învins la limită, cu scorul de 2-1, selecţionata Columbiei, printr-un gol marcat în cel de-al zecelea minut al timpului adiţional, miercuri seara, pe Stadionul Olimpic din Rio de Janeiro, într-o partidă din cadrul Grupei B a turneului Copa America la fotbal.

Columbienii au deschis scorul în prima repriză, prin Luis Diaz (10), brazilienii restabilind egalitatea în partea secundă a jocului, prin Roberto Firmino (78).

Selecao a obţinut victoria în extremis, graţie unui gol marcat de Casemiro, care a trimis mingea în plasă cu capul, în urma unei lovituri de colţ executată de Neymar (90+10).

Jocul a durat 100 de minute din cauza lungilor reclamaţii ale columbienilor, care au cerut în van anularea golului egalizator al brazilienilor, după ce arbitrul Nestor Pitana a atins balonul în mod involuntar, la faza respectivă.

Brazilia a obţinut cu această ocazie a zecea victorie consecutivă în toate competiţiile, însă de această dată a încasat un gol, după ce reuşise să-şi păstreze poarta imaculată în şase partide.

Spre deosebire de ultimele sale patru meciuri, starul Selecao, Neymar, nu a mai reuşit de această dată să marcheze, însă a trimis balonul bară (65) şi a centrat perfect la golul victoriei reuşit de Casemiro.

Selecţionerul brazilian Tite, care profită de Copa America pentru a testa noi formule în vederea Cupei Mondiale din 2022, a făcut cinci schimbări faţă de ''unsprezecele'' folosit în partida cu Peru.

Au evoluat formaţiile:
Brazilia: Weverton - Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Alex Sandro (Renan Lodi, 62) - Casemiro, Fred (Lucas Paqueta, 68), Everton Ribeiro (Roberto Firmino, 46) - Richarlison (Gabriel Barbosa, 77), Gabriel Jesus (Everton Cebolinha, 77), Neymar. Selecţioner: Tite
Columbia: David Ospina - Daniel Munoz, Davinson Sanchez, Yerry Mina, William Tesillo - Wilmar Barrios, Matheus Uribe, Juan Guillermo Cuadrado, Luis Díaz (Oscar Murillo, 90+1) - Rafael Borre (Gustavo Cuellar, 90+4), Duvan Zapata (Miguel Borja, 64). Selecţioner: Reinaldo Rueda.

În cealaltă partidă din Grupa B disputată miercuri, la Goiania, Peru şi Ecuador au terminat la egalitate, 2-2. Ecuadorienii au condus cu 2-0, după autogolul lui Renato Tapia şi reuşita lui Ayrton Preciado (47), însă peruanii au restabilit egalitatea în doar şase minute, prin Gianluca Lapadula (49) şi Andre Carillo (54).

Echipe:
Peru: Pedro Gallese - Aldo Corzo, Christian Ramos, Alexander Callens, Miguel Trauco - Yosimar Yotun (Luis Iberico, 90+3), Renato Tapia, Sergio Pena (Wilder Cartagena, 78) - Andre Carrillo, Christian Cueva (Miguel Araujo, 86), Gianluca Lapadula (Santiago Ormeno, 79). Selecţioner: Ricardo Gareca.
Ecuador: Hernan Galindez - Angelo Preciado, Robert Arboleda, Piero Hincapie, Pervis Estupinan - Jhegson Méndez (Christian Noboa, 81), Moises Caicedo, Alan Franco (Jordy Caicedo, 81), Ayrton Preciado (Fidel Martínez, 90+3) - Damian Díaz (Angel Mena, 64), Leonardo Campana (Michael Estrada, 64). Selecţioner: Gustavo Alfaro.

Brazilia conduce în clasamentul Grupei B, cu 9 puncte, urmată de Columbia şi Peru, cu câte 4 puncte, Ecuador şi Venezuela, cu câte 2 puncte.

Ultimele meciuri din această grupă, Venezuela - Peru şi Brazilia - Ecuador, vor avea loc pe 27 iunie.

Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...