Fotbal: CS Universitatea Craiova, calificată cu emoții în sferturile Cupei României

CS Universitatea Craiova s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marți seara, la Ploiești, în urma victoriei în fața formației de ligă secundă CS Afumați cu scorul de 3-2 (0-1, 1-1), după prelungiri.

Formația de eșalon inferior a deschis scorul prin Dorin Burlacu (10), pe un contraatac, formația din Bănie egalând abia în min. 66, prin brazilianul Gustavo, aflat în poziție de ofsaid, la pasa lui Andrei Burlacu. În min. 52, Răzvan Onea l-a faultat în careu pe Andrei Burlacu, dar arbitrul nu a acordat penalty.

Meciul a ajuns în prelungiri, unde tot CS Afumați a marcat, prin Marian Vlada (92), la o bâlbăială a apărării oltene, după o lovitură liberă executată de Răzvan Avram. Alex Băluță, care a ratat în două rânduri singur cu portarul, a ieșit la rampă în prelungiri și a înscris de două ori în decurs de cinci minute, cu șuturi la colțul lung din marginea careului (101, 105), aducând calificarea echipei antrenate de Devis Mangia.

Universitatea a mai cerut un penalty, în min. 110, la un duel între Cristian Bărbuț și Constantin Robicek.

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.

CS Afumați (II) — CS Universitatea Craiova 2-3 (1-0, 1-1), după prelungiri, Stadion Ilie Oană — Ploiești
Au marcat: Dorin Burlacu (10), Marian Vlada (92), respectiv Gustavo Di Mauro Vagenin (66), Alexandru Băluță (101, 105).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); arbitri asistenți: Bogdan Velicu (București), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (București)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) — CCA, Dorinel Dincă (Călărași) — FRF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...