Fotbal: Danemarca s-a calificat la Cupa Mondială din 2022, după 1-0 cu Austria

Selecţionata Danemarcei s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale de fotbal din 2022, marţi seara, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 1-0, pe teren propriu.

Joakim Maehle (53) a marcat unicul gol al partidei şi a ajutat la păstrarea parcursului perfect al danezilor, care au opt victorii din tot atâtea meciuri în această campanie şi un golaveraj formidabil, 27-0.

Danemarca este a doua echipă calificată la Mondialul din Qatar, după Germania, care a obţinut biletul luni seara. Echipa ţării gazdă este calificată din oficiu.

Surpriza zilei a fost produsă de Ungaria, care a ţinut Anglia în şah, 1-1, pe Wembley. Oaspeţii au deschis scorul prin Roland Sallai (24 - penalty), dar gazdele au egalat înainte de pauză prin John Stones (37). Suporterii maghiar s-au încăierat cu forţele de ordine la acest meci.

În alt joc din Grupa I, Polonia a învins Albania cu 1-0, în deplasare, urcând pe locul secund. Meciul a fost întrerupt minute bune din cauza spectatorilor imediat după golul înscris de Karol Swiderski (77).

Cristiano Ronaldo a reuşit un hat-trick în meciul cu Luxemburgul, câştigat de Portugalia cu 5-0.

Elveţia a surclasat Lituania cu 4-0, în deplasare, iar la baltici fundaşul Rolandas Baravykas (UTA Arad) a fost integralist. Atacantul Donatas Kazlauskas (Academica Clinceni) a intrat la pauză.

Israelul a învins Republica Moldova cu 2-1, la oaspeţi fiind integralişti Igor Armaş şi Vadim Raţă (ambii de la FC Voluntari), precum şi portarul Cristian Avram (FC Buzău).

Rezultatele de marţi:
Grupa A

Portugalia - Luxemburg 5-0
Au marcat: Cristiano Ronaldo 8 - penalty, 13 - penalty, 87, Bruno Fernandes 18, Joao Palhinha 69.

Serbia - Azerbaidjan 3-1
Au marcat: Dusan Vlahovic 30 - penalty, 53, Dusan Tadic 83 - penalty, respectiv Emin Mahmudov 45+2.

Kosovo - Georgia 1-2
Au marcat: Vedat Muriqi 45 - penalty, respectiv Tornike Okriaşvili 11, Zurab Davitaşvili 82.

Suedia - Grecia 2-0
Au marcat: Emil Forsberg 59 - penalty, Alexander Isak 69.
Cartonaş roşu: Pantelis Hatzidiakos (Grecia) 86.

Bulgaria - Irlanda de Nord 2-1
Au marcat: Todor Nedelev 53, 63, respectiv Conor Washington 35.

Lituania - Elveţia 0-4
Au marcat: Breel Embolo 31, 45, Renato Steffen 42, Mario Gavranovic 90+4.

Ucraina - Bosnia-Herţegovina 1-1
Au marcat: Andrei Iarmolenko 15, respectiv Anel Ahmedhodzic 77.

Israel - Rep. Moldova 2-1
Au marcat: Eran Zahavi 28, Munas Dabbur 49, respectiv Ion Nicolaescu 90+5.
Cartonaş roşu: Oleg Reabciuk (Moldova) 85.

Anglia - Ungaria 1-1
Au marcat: John Stones 37, respectiv Roland Sallai 24 - penalty.

San Marino - Andorra 0-3
Au marcat: Marc Pujol 10, Sergio Moreno 53, Ricard Fernandez 89.

6 San Marino 8 0 0 8 1-32 0

Câştigătoarele grupelor se vor califica direct la turneul final din Qatar. Formaţiile clasate pe locurile secunde şi cele mai bune două echipe necalificate din Liga Naţiunilor 2020-2021 vor juca baraje în urma cărora alte trei formaţii vor obţine biletele pentru CM 2022.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)