Fotbal: Europa League - Chipciu și Stanciu au marcat pentru Anderlecht, care a pierdut acasă

Mijlocașii români Alex Chipciu și Nicolae Stanciu au marcat golurile echipei Anderlecht, care a fost învinsă, la Bruxelles, cu scorul de 3-2 de AS Saint-Etienne, joi seara, în ultima etapă a grupelor competiției de fotbal Europa League.

Vicecampioana Belgiei a condus cu 2-0, prin golurile reușite de Chipciu (21) și Stanciu (31), dar a încasat trei goluri, marcate de Soederlund (62, 67) și Kevin Monnet-Paquet (73), ratând și un penalty, prin Henri Saivet (54).

Stanciu a fost integralist, iar Chipciu a fost înlocuit în min. 60.

Un meci de senzație a avut loc la Plzen, care a adus practic calificarea Astrei Giurgiu în șaisprezecimi.

Austria Viena a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Raphael Holzhauser (19 — penalty) și Lukas Rotpuller (40), după ce echipa cehă a rămas în zece oameni, Lukas Hejda fiind eliminat la faza penalty-ului. Campioana Cehiei a avut o revenire formidabilă, marcând de trei ori, prin Tomas Horava (44) și Michal Duris (72, 84).

Fenerbahce a învins-o pe Feyenoord la Rotterdam cu 1-0, iar Manchester United a câștigat la Odesa, 2-0 cu Zaria Lugansk, ambele echipe învingătoare mergând mai departe.

Zenit Sankt Petersburg, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut primele puncte, succesul obținut de AZ Alkmaar (3-2), aducând și calificarea echipei batave.

Gent a reușit calificarea in extremis, grație golului marcat de Kalifa Coulibaly (90+4), la Konya, perdanta fiind Sporting Braga, învinsă acasă de Șahtior Donețk cu 4-2. Ioan Hora a jucat 66 de minute la Konyaspor.

Fiorentina, cu Ciprian Tătărușanu între buturi, a câștigat în Azerbaidjan, 2-1 cu Qarabag FK, terminând și pe primul loc în grupă.

Dundalk, cu portarul Gabriel Sava rezervă, a fost învinsă cu 2-1 de Maccabi Tel Aviv și a ocupat ultimul loc în grupa sa.

Ovidiu Hoban a jucat 56 de minute la Hapoel Beer Sheva, care a remizat în deplasare cu Southampton, 1-1. Campioana Israelului a fost egalată în prelungiri, dar s-a calificat grație rezultatelor directe.

Raul Rusescu a intrat în minutul 77 la Osmanlispor, victorioasă cu 2-0 în meciul cu FC Zurich, succes care a parafat calificarea în faza următoare.

S-au calificat în șaisprezecimile de finală: Fenerbahce, Manchester United, APOEL Nicosia, Olympiakos Pireu, Anderlecht Bruxelles, AS Saint-Etienne, AZ Alkmaar, Zenit St. Petersburg, Astra Giurgiu, AS Roma, Athletic Bilbao, KRC Genk, Ajax, Celta Vigo, Șahtior Donețk, KAA Gent, Schalke 04, FC Krasnodar, Fiorentina, PAOK Salonic, Sparta Praga, Hapoel Beer Sheva, Osmanlispor, Villarreal, la care se adaugă echipele venite din Liga Campionilor — Ludogoreț, Beșiktaș, Borussia Moenchengladbach, FC Rostov, Tottenham Hotspur, Legia Var;ovia, FC Copenhaga și Olympique Lyon.

Rezultate:
Grupa A
Feyenoord Rotterdam — Fenerbahce Istanbul 0-1
A marcat: Moussa Sow 22.

Zaria Lugansk — Manchester United 0-2, la Odesa
Au marcat: Henrih Mhitarian 48, Zlatan Ibrahimovic 88.

Clasament

Grupa B
APOEL Nicosia — Olympiakos Pireu 2-0
Au marcat: Manuel Da Costa (autogol) 20, Igor De Camargo 83.

Young Boys Berna — FC Astana 3-0
Au marcat: Michael Frey 63, Guillaume Hoarau 66, Thorsten Schick 71.

Clasament

Grupa C
Anderlecht Bruxelles — AS Saint-Etienne 2-3
Au marcat: Alexandru Chipciu 21, Nicolae Stanciu 31, respectiv Alexander Soederlund 62, 67, Kevin Monnet-Paquet 73.
Henri Saivet (Saint-Etienne) a ratat un penalty în min. 54.

Mainz — FK Qabala 2-0
Au marcat: Alexander Hack 29, Pablo De Blasis 40.

Clasament

Grupa D
Maccabi Tel Aviv — Dundalk FC 2-1
Au marcat: Tal Ben Haim 21, Dor Micha 38, respectiv Eliazer Dasa (autogol) 27.

AZ Alkmaar — Zenit St. Petersburg 3-2
Au marcat: Ben Rienstra 7, Ridgeciano Haps 43, Muamer Tankovic 68, respectiv Giuliano 58, Stijn Wuytens (autogol) 80.

Clasament

Grupa E
Viktoria Plzen — Austria Viena 2-3
Au marcat: Tomas Horava 44, Michal Duris 72, 84, respectiv Raphael Holzhauser 19 — penalty, Lukas Rotpuller 40.
Cartonaș roșu: Lukas Hejda (Viktoria) 19.

Astra Giurgiu — AS Roma 0-0

Clasament

Grupa F
Meciul Sassuolo — RC Genk a fost amânat pentru vineri 9 decembrie.

Rapid Viena — Athletic Bilbao 1-1
Au marcat: Joelinton 72, respectiv Enric Saborit 84.

Clasament

Grupa G
Panathinaikos Atena — Celta Vigo 0-2
Au marcat: John Guidetti 4, Fabian Orellana 76 — penalty.

Standard Liege — Ajax Amsterdam 1-1
Au marcat: Benito Raman 84, respectiv Anwar El-Ghazi 27.

Clasament

Grupa H
Sporting Braga — Șahtior Donețk 2-4
Au marcat: Nikola Stojiljkovic 43, Nikola Vukcevic 89, respectiv Serghei Krivțov 22, 62, Taison 39, 66.

Konyaspor — KAA Gent 0-1
A marcat: Kalifa Coulibaly 90+4.

Clasament

Grupa I
Red Bull Salzburg — Schalke 2-0
Au marcat: Xavier Schlager 22, Josip Radosevic 90+4.

Nice — FC Krasnodar 2-1
Au marcat: Alexy Bosetti 63 — penalty, Maxime Le Marchand 77, respectiv Fedor Smolov 51.
Cartonaș roșu: Andreas Granqvist (Krasnodar) 61.

Clasament

Grupa J
Qarabag FK — Fiorentina 1-2
Au marcat: Reynaldo 73, respectiv Matias Vecino 60, Federico Chiesa 76.
Cartonaș roșu: Federico Chiesa 84.

PAOK Salonic — Slovan Liberec 2-0
Au marcat: Garry Mendes Rodrigues 29, Dimitrios Pelkas 67.

Clasament

Grupa K
Inter Milano — Sparta Praga 2-1
Au marcat: Eder 23, 90 respectiv Lukas Marecek 54.
Borek Dockal (Sparta) a ratat un penalty în min. 65.

Southampton — Hapoel Beer Sheva 1-1
Au marcat: Virgil van Dijk 90+1, respectiv Maor Bar Buzaglo 79.

Clasament

Grupa L
Villarreal — Steaua București 2-1
Au marcat: Nicola Sansone 16, Manuel Trigueros 88, respectiv Vlad Achim 55.
Cartonaș roșu: Gabriel Tamaș (Steaua) 79.

Osmanlispor FK — FC Zurich 2-0
Au marcat: Dzon Delarge 73, Erdal Kilicarslan 89.

Clasament

Legendă:
M — meciuri, V — victorii, E — egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale