Fotbal: Europa League - Victorii importante pentru Anderlecht și Fiorentina

Anderlecht și Fiorentina, echipe la care joacă fotbaliști români, au obținut victorii importante, joi seara, în meciurile din prima manșă a șaisprezecimilor de finală ale Europa League.

Anderlecht s-a impus cu scorul 2-0, la Bruxelles, în fața formației ruse Zenit Sankt Petersburg, antrenată de Mircea Lucescu. Ambele goluri ale belgienilor a fost reușite de ghanezul Frank Acheampong (5, 31), din pasele lui Nicolae Stanciu. Stanciu a fost titular și a jucat 74 de minute. La ''Mauves'', Alex Chipciu a început ca rezervă, fiind introdus în joc în minutul 60.

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist la Fiorentina, victorioasă cu 1-0 în deplasare, cu Borussia Moenchengladbach.

Lyon, Rostov, Beșiktaș, Manchester United, Schalke 04 și AS Roma sunt cu un pas în optimile de finală, după victoriile categorice obținute.

Rostov a trecut cu 4-0 de Sparta Praga, echipă la care fundașul român Bogdan Vătăjelu nu a făcut parte din lot. Mijlocașul Andrei Prepeliță a rămas pe banca de rezerve până în minutul 83 la echipa rusă, când a fost introdus pe teren.

Rostov a deschis scorul prin golul marcat de slovenul Miha Mevlja (ex-Dinamo București).

Atacantul român Claudiu Keșeru a marcat golul echipei bulgare Ludogoreț Razgrad, învinsă de FC Copenhaga cu scorul de 2-1, la Sofia. Oaspeții au deschis scorul prin autogolul lui Anicet Abel (2), iar Youssef Toutouh a majorat avantajul danezilor (53). Keșeru a intrat pe teren în minutul 62 și a marcat în minutul 80. Fundașul Cosmin Moți a fost integralist la campioana Bulgariei.

Atacantul Raul Rusescu a intrat în minutul 81 la Osmanlispor, care a remizat cu Olympiakos, la Pireu, scor 0-0.

Mijlocașul Ovidiu Hoban a jucat 67 de minute la Hapoel Beer Sheva, în meciul pierdut de campioana Israelului pe teren propriu cu Beșiktaș (1-3).

Manchester United a învins la scor de forfait echipa franceză AS Saint-Etienne, 3-0, suedezul Zlatan Ibrahimovic reușind un hat-trick (15, 75, 88 — penalty), într-un meci care a adus în prim plan și un duel între frații Pogba — Paul (Unied) și Florent (ASSE).

Merită menționată și victoria cu 4-0 reușită de AS Roma (fără portarul Bogdan Lobonț) la Villarreal, bosniacul Dzeko reușind și el un hat-trick.

Rezultate:
FC Krasnodar (Rusia) — Fenerbahce Istanbul (Turcia) 1-0
A marcat: Viktor Claesson 4.

AZ Alkmaar (Olanda) — Olympique Lyon (Franța) 1-4
Au marcat: Alireza Jahanbakhsh 68 — penalty, respectiv Lucas Tousart 26, Alexandre Lacazette 45+2, 57, Jordan Ferri 90+5.

Astra Giurgiu (România) — KRC Genk (Belgia) 2-2
Au marcat: Constantin Budescu (43), Takayuki Seto (90), respectiv Timoty Castagne (25), Leandro Trossard (83).

Borussia Moenchengladbach (Germania) — Fiorentina (Italia) 0-1
A marcat: Federico Bernardeschi 44.

Celta Vigo (Spania) — Șahtior Donețk (Ucraina) 0-1
A marcat: Gustavo Blanco 26.

FC Rostov (Rusia) — Sparta Praga (Cehia) 4-0
Au marcat: Miha Mevlja 15, Dmitri Poloz 37, Christian Noboa 40, Serdar Azmoun 68.
Cartonaș roșu: Tiemoko Konate (Sparta) 32.

KAA Gent (Belgia) — Tottenham Hotspur (Anglia) 1-0
A marcat: Jeremy Perbet 59.

Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) — FC Copenhaga (Danemarca) 1-2, la Sofia
Au marcat: Claudiu Keșeru 81, respectiv Anicet Abel (autogol) 2, Youssef Toutouh 53.
Cartonaș roșu: Jan Gregus (FC Copenhaga) 90+6.

Olympiakos Pireu (Grecia) — Osmanlispor FK (Turcia) 0-0
Cartonaș roșu: Bruno Viana (Olympiakos) 73.

Anderlecht Bruxelles (Belgia) — Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 2-0
A marcat: Frank Acheampong 5, 31.

Athletic Bilbao (Spania) — APOEL Nicosia (Cipru) 3-2
Au marcat: Georgios Merkis (autogol) 38, Aritz Aduriz 61, Inaki Williams 72, respectiv Georgios Efrem 36, Giannis Gianniotas 89.

Hapoel Beer Sheva (Israel) — Beșiktaș Istanbul (Turcia) 1-3
Au marcat: Elyaniv Barda 44, respectiv William Soares (autogol) 42, Cenk Tosun 60, Atiba Hutchinson 90+3.

Legia Varșovia (Polonia) — Ajax Amsterdam (Olanda) 0-0
Cartonaș roșu: Kenny Tete (Ajax) 84.

Manchester United (Anglia) — AS Saint-Etienne (Franța) 3-0
A marcat: Zlatan Ibrahimovic 15, 75, 88 — penalty.

PAOK Salonic (Grecia) — Schalke 04 (Germania) 0-3
Au marcat: Guido Burgstaller 27, Max Meyer 82, Klaas Jan Huntelaar 90.

Villarreal (Spania) — AS Roma (Italia) 0-4
Au marcat: Emerson 32, Edin Dzeko 65, 79, 86.

Meciurile retur vor avea loc pe 22 și 23 februarie.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”