Fotbal: FC Barcelona - Huesca 8-2, în La Liga

Echipa de fotbal FC Barcelona a realizat scorul începutului de campionat în Spania, 8-2 cu nou-promovata Huesca, duminică seara, în etapa a treia din La Liga.

Oaspeţii au deschis surprinzător scorul, după trei minute, iar la pauză scorul era strâns, 3-2. Barca a înscris de cinci ori în repriza secundă şi a câştigat categoric. Golurile gazdelor au fost marcate de Lionel Messi (două), Luis Suarez (două), Ousmane Dembele, Ivan Rakitic şi Jordi Alba, la care s-a adăugat autogolul lui Pulido.

Derby-ul Sevillei a fost câştigat de Betis cu 1-0, Joaquin marcând singurul gol al partidei (80).

Rezultate:
Vineri
Getafe - Valladolid 0-0

Villarreal - Girona 0-1
A marcat: Cristhian Stuani (54).

Eibar - Real Sociedad 2-1
Au marcat: Marc Cardona (26), Charles (90+1), respectiv Willian José (15 - penalty).

Sâmbătă
Celta Vigo - Atletico Madrid 2-0
Au marcat: Maxi Gomez (46), Iago Aspas (52).
Cartonaş roşu: Stefan Savic (Atletico, 70).

Real Madrid - Leganes 4-1
Au marcat: Gareth Bale (17), Karim Benzema (48, 61), Sergio Ramos (66 - penalty), respectiv Guido Carrillo (24 - penalty).

Duminică
Levante - Valencia 2-2
Au marcat: Roger (13, 34), respectiv Denis Cerîşev (16), Parejo (52 - penalty).

Alaves - Espanyol Barcelona 2-1
Au marcat: Borja (57), Sobrino (59), respectiv Leo Baptistao (42 - penalty).

FC Barcelona - SD Huesca 8-2
Au marcat: Lionel Messi (16, 61), Pulido (24, autogol), Luis Suarez (39, 90+3 - penalty), Ousmane Dembele (48), Ivan Rakitic (52), Jordi Alba (81), respectiv Juan Hernandez (3), Alex Gallar (42).

Betis Sevilla - Sevilla FC 0-1
A marcat: Joaquin (80).

Meciul Rayo Vallecano - Athletic Bilbao a fost amânat.

În clasament, FC Barcelona şi Real Madrid au maximum de puncte, 9, urmate de Celta Vigo, 7 puncte, etc.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...