Fotbal: FC Barcelona a învins-o pe Sevilla şi a urcat pe locul secund în campionatul Spaniei

FC Barcelona a învins-o la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Sevilla FC, în derby-ul etapei a 30-a a campionatului de fotbal al Spaniei şi a urcat pe treapta a doua a clasamentului în urma acestui succes, la 12 puncte de liderul Real Madrid.

Gazdele au marcat golul victoriei în repriza secundă a partidei de pe Camp Nou, la care au asistat 76.112 spectatori, prin tânărul internaţional spaniol Pedri, în vârstă de 19 ani, noua vedetă a Barcelonei (72).

Graţie acestui succes preţios, venit la două săptămâni după ce a zdrobit-o pe Real Madrid în El Clasico, chiar pe stadionul Santiago Bernabeu (4-0), FC Barcelona şi-a prelungit la şase seria de victorii consecutive în La Liga, cu patru zile înaintea meciului cu Eintracht Frankfurt din prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei Europa League, programat joi în Germania.

Este pentru prima oară când Barca ajunge pe locul secund în clasament de la debutul actualei ediţii a campionatului spaniol.

Celta Vigo - Real Madrid 1-2
Au marcat: Nolito (52), respectiv Benzema (19 - penalty, 70 - penalty).

Atletico Madrid - Deportivo Alaves 4-1
Au marcat: Felix (11, 82), Suarez (75 - penalty, 90).

Duminică
Athletic Bilbao - Elche 2-1
Au marcat: Berenguer (32), Villalibre (86), respectiv Fernandes (90+2).

Betis Sevilla - Osasuna Pamplona 4-1
Au marcat: Juanmi (34, 45+1), Carvalho (82), Alex Moreno (88), respectiv Budimir (65).

Granada - Rayo Vallecano 2-2
Au marcat: Jorge Molina (67), Milla (90+4 - penalty), respectiv Catena (6), Guardiola Navarro (17).

Valencia CF - Cadiz 0-0

FC Barcelona - Sevilla FC 1-0
A marcat: Pedri (72).

Luni este programată partida Real Sociedad - Espanyol Barcelona.

Clasament:

1. Real Madrid 69 puncte (30 jocuri)
2. FC Barcelona 57 p (29 j, golaveraj +28)
3. Atletico Madrid 57 p (30 j, golaveraj +20)
4. Sevilla FC 57 P (30 j, golaveraj +20)
5. Betis Sevilla 53 p (30 j)
6. Real Sociedad 48 p (29 j)
7. Villarreal 45 p (30 j)
....
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Adrian Dãdârlat)

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

5 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren