Fotbal: FC Barcelona, calificată în sferturile Ligii Campionilor, după 3-1 cu Napoli

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a întrecut-o pe Napoli cu scorul de 3-1 (3-1), sâmbătă seara, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

După 1-1 în tur, catalanii au tranşat calificarea pe teren propriu, golurile lor fiind marcate de Clement Lenglet (10), Lionel Messi (23) şi Luis Suarez (45+1), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Lorenzo Insigne (45+5 - penalty).

Oaspeţii au avut şi o bară, prin Mertens.

Barca a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru al 13-lea sezon consecutiv.

În sferturile de finală ale competiţiei, FC Barcelona o va înfrunta pe Bayern.

Liga Campionilor va continua sub forma unui mini-turneu la Lisabona, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.
FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Frenkie de Jong, Rakitic - Messi (căpitan), Luis Suarez (Firpo, 90+2), Griezmann (Monchu, 84). Antrenor: Quique Setien.
Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui - Fabian (Elmas, 79), Demme (Lobotka, 46), Zielinski (Lozano, 70) - Callejon (Politano, 70), Mertens, Insigne (căpitan; Milik, 79). Antrenor: Gennaro Gattuso.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia