Fotbal: FC Barcelona revine lider în La Liga

FC Barcelona a învins sâmbătă cu 4-2 (2-0) pe Sevilla, în etapa a 9-a din La Liga, şi a revenit lider în campionatul de fotbal al Spaniei, trimiţând-o pe Alaves pe locul secund.

Catalanii au deschis scorul în minutul 2, prin Coutinho, iar Messi a stabilit scorul pauzei prin reuşita din minutul 12. În repriza a doua, gazdele au mai punctat prin Luis Suarez (63, penalty) şi Ivan Rakitic (88). Oaspeţii au beneficiat de autogolul lui Clement Lenglet (79), Luis Muriel (90+1) reuşind cel de-al doilea gol.

Într-o altă partidă, Villarreal a încheiat la egalitate, 1-1 (0-0), partida de pe teren propriu cu Atletico Madrid. Filipe Luis a deschis scorul pentru madrileni, în minutului 51, gazdele egalând în minutul 65 prin Mario Gaspar.

Alte rezultate au fost:
Celta Vigo -Alaves 0-1
Real Madrid - Levante 1-2
Valencia - Leganes 1-1

Duminică se mai dispută Rayo Valecano - Getafe, Eibar - Athletic Bilbao, Huesca - Espanyol Barcelona, Real Betis - Valladolid, iar luni Real Sociedad - Girona.

În clasament conduce FC Barcelona, cu 18 puncte, urmată de Alaves, 17 puncte şi Sevilla, 16 puncte. AGERPRES

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale