Fotbal: FC Porto, în sferturile Ligii Campionilor, după o victorie în prelungiri cu AS Roma (3-1)

FC Porto s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, în urma unei victorii cu 3-1 (1-1) cu AS Roma, după prelungiri, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

Soarta calificării a fost decisă de o eroare impardonabilă a lui Alessandro Florenzi, care l-a ţinut în careu pe Fernando, iar arbitrul a dictat penalty după consultarea reluărilor video, Alex Telles (117) marcând golul care a făcut diferenţa. Faza a fost precedată de două mari ratări ale echipei ''giallorossa'' prin atacantul bosniac Edin Dzeko.

AS Roma, semifinalistă anul trecut, ar fi putut şi ea primi un penalty, dar arbitrajul video a decis că intervenţia lui Marega la Schick nu a fost neregulamentară (120+1).

''Tiquinho'' Soares a deschis scorul pentru Porto (26), dar Daniele De Rossi a restabilit egalitatea (37 - penalty). Moussa Marega a readus echipa gazdă în avantaj după pauză, iar Alex Telles a reuşit golul calificării.

În tur, AS Roma câştigase cu scorul de 2-1.

Pe ''Dragao'', în faţa a 49.209 de spectatori, au evoluat echipele:
Porto: Casillas - Eder Militao (Maxi Pereira, 104), Felipe, Pepe, Alex Telles - Jesus Corona (Brahimi, 66), Danilo Pereira, Hector Herrera, Otavio (Hernani, 94) - Soares ''Tiquinho'' (Fernando Santos Andrade, 78), Marega.
Roma: Robin Olsen - Karsdorp (Florenzi, 56), Manolas, Juan Jesus, Marcano (Cristante, 76), Kolarov - De Rossi (Pellegrini, 45+4; Schick, 96), Nzonzi, Zaniolo - Perotti, Dzeko.

A arbitrat Cuneyt Cakir (Turcia).
Cartonaşe galbene: Hector Herrera (18), Danilo Pereira (45+2), Pepe (59), Telles (119), Zaniolo (15), Karsdorp (55), Dzeko (58), Pellegrini (81), Florenzi (116).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”