Fotbal: FC U Craiova 1948 a câştigat duelul nou-promovatelor cu Rapid

Fotbal: FC U Craiova 1948 a câştigat duelul nou-promovatelor cu Rapid

FC U Craiova 1948 a învins-o pe FC Rapid Bucureşti cu scorul de 3-1, luni seara, în deplasare, la Buftea, în duelul nou-promovatelor în Liga I de fotbal, desfăşurat în etapa a 9-a, penultima, a fazei play-off a Ligii a II-a.

Claudiu Bălan a reuşit un hat-trick pentru oaspeţi (20, 45, 68), golul echipei Rapid fiind înscris de Adrian Bălan (62), dintr-un penalty uşor acordat.

Rapid obţinuse promovarea în prima ligă chiar înaintea partidei de la Buftea, după egalul dintre ASU Politehnica Timişoara şi CS Mioveni (2-2).

În alt meci jucat luni, AFC Dunărea 2005 Călăraşi a pierdut acasă cu 0-2 meciul cu AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Clasament:
1. FC U Craiova 1948 53 puncte
2. FC Rapid 49 puncte
3. CS Mioveni 45 puncte
4. Dunărea Călăraşi 43 puncte
5. FK Csikszereda 41 puncte
6. ASU Poli Timişoara 40 puncte

Primele două clasate promovează direct, iar următoarele două susţin baraje cu echipele clasate pe locurile 7-8 în play-out-ul Ligii I.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 Bolojane, cu eliminarea porcăriilor ăstora trebuia să începeți, nu cu birurile pe poporul de rând

2 Judecați voi! / Savonea a deschis calea revizuirii dosarului ICA, iar Dan Voiculescu nu numai că nu va mai plăti niciun leu, dar va lua înapoi milioane …

3 Aventurile a doi vloggeri în locul unde românii sunt mai urâți ca oriunde. „Cea mai mare plăcere a lor e să bată străini pe stradă”

4 VIDEO Prima dovadă că o dronă americană MQ-9 „Reaper” a încercat să doboare în premieră un obiect zburător neidentificat

5 BREAKING Rusia amenință Polonia și, ca pe timpuri, îi cere să reexamineze decizia închiderii graniței cu Belarusul