Fotbal: FC Voluntari - Petrolul Ploiești 2-0, în play-out

Echipa FC Voluntari a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formația Petrolul Ploiești, într-o partidă din cadrul etapei a 12-a a play-out-ului Ligii I la fotbal, disputată sâmbătă după-amiază.

Gazdele, conduse de pe margine de Florin Marin, noul director tehnic, au deschis scorul în urma unei lovituri de la 11 m transformată de Bălan, în minutul 10, iar apoi și-au dublat avantajul în prelungirile reprizei secunde, prin același jucător.

Petrolul, care nu mai poate evita retrogradarea în liga secundă după acest eșec, a evoluat în 10 jucători din minutul 35, după eliminarea lui Benga.

FC Voluntari — FC Petrolul Ploiești 2-0 (1-0), stadion "Anghel Iordănescu" — Voluntari
A marcat: Adrian Ionuț Bălan (10, 90+4).
Cartonaș roșu: Alexandru Benga (Petrolul, 35).
Arbitru: Cristian Balaj (Baia Mare), asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui) și Aurel Onița (Constanța), arbitri adiționali: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea) și Robert Dumitru (Sf. Gheorghe), arbitru de rezervă: Bogdan Velicu (București).
Observatori: Alexandru Diaconu (București) — CCA și Viorel Anghelinei (Galați) — LPF.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia