Fotbal: Federația spaniolă a menținut suspendarea de cinci meciuri dictată împotriva lui Cristiano Ronaldo

Federația spaniolă de fotbal (RFEF) a respins apelul lui Cristiano Ronaldo, atacantul lui Real Madrid, care rămâne astfel suspendat cinci meciuri după ce a fost eliminat duminică în turul Supercupei Spaniei (3-1 cu FC Barcelona), informează Reuters.

Ronaldo a avut cel mare impact în victoria lui Real de pe Nou Camp, deși a jucat doar 25 de minute, fiind introdus în minutul 58. El i-a readus în avantaj pe madrileni în minutul 80 cu un gol spectaculos, după care a primit cartonaș galben fiindcă și-a scos tricoul. Trei minute mai târziu, Ronaldo a văzut al doilea cartonaș galben, pentru o simulare în careul advers, și a fost eliminat. Portughezul l-a împins pe arbitrul Ricardo De Burgos Bengoetxea înainte de a părăsi terenul.

Portughezul a fost suspendat un meci pentru eliminare și patru meciuri fiindcă l-a împins pe arbitru.

Pe lângă returul de miercuri (astăzi) cu Barca, atacantul va rata întâlnirile de campionat cu Deportivo La Coruna, Valencia, Levante și Real Sociedad. El va putea evolua în schimb în prima etapă din faza grupelor Ligii Campionilor.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Irina Giurgiu)