Fotbal: Gaziantep, echipa antrenată de Marius Şumudică, a învins-o pe Fenerbahce în campionatul Turciei

Gaziantep FK, echipa antrenată de Marius Şumudică, a învins-o cu 3-1 acasă pe Fenerbahce Istanbul, într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 13-a campionatul de fotbal al Turciei, unul din golurile gazdelor fiind reuşit de mijlocaşul Alexandru Maxim.

Amedej Vetrih a deschis scorul pentru Gaziantep în minutul 10, iar Dimitrios Pelkas a egalat în min. 24. Maxim a transformat un penalty în min.40, iar Kenan Ozer a închis tabela în min. 90+4, la câteva minute după ce fusese introdus în locul mijlocaşului român. Fundaşul Alin Toşca a jucat tot meciul la învingători.

Gaziantep a obţinut şi în etapa precedentă un rezultat prestigios, impunându-se cu 2-1 pe terenul campioanei
Istanbul Başakşehir.

Gaziantep este echipa cu cele mai puţine înfrângeri din campionat (una, în prima etapă, cu Galatasaray), fiind neînvinsă de 11 etape (cinci victorii, şase egaluri).

În clasament, Gaziantep este pe locul 4, cu 21 de puncte după 12 jocuri, la 5 puncte de liderul Alanyaspor, ce are tot 12 jocuri disputate.

Sursa foto:  Gaziantep FK /Facebook

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?