Fotbal: Germania, ţinută în şah de Elveţia în Liga Naţiunilor; Ucraina, victorioasă în faţa Spaniei

Selecţionata Germaniei a remizat cu Elveţia, 3-3, marţi seara, la Koln, în Liga Naţiunilor la fotbal, după ce oaspeţii au condus cu 2-0 şi 3-2.

Nati a avut avantaj de două goluri după mai puţin de jumătate de oră, prin reuşitele lui Gavranovic şi Freuler, dar Werner a redus din handicap, iar Havertz a restabilit egalitatea după pauză. Gavranovic i-a adus pe oaspeţi în avantaj la scurt timp, însă Gnabry a marcat ultimul gol al partidei trei minute mai târziu.

Ucraina a obţinut o victorie de răsunet în faţa Spaniei, cu 1-0, la mai puţin de o săptămână după ce era surclasată de Franţa cu 7-1 în meci amical. Ţîgankov, de la Dinamo Kiev, a marcat golul victoriei.

Luxemburg a reuşit un rezultat neaşteptat, victorie cu 2-1 în Muntenegru, într-un meci cu un final încins, cu trei cartonaşe roşii.

De remarcat victoria Maltei în Letonia, cu 1-0, prin golul lui Steven Borg (90+7). Malta nu mai câştigase un meci în deplasare din iunie 2013.

San Marino a obţinut primul său punct în istoria Ligii Naţiunilor, 0-0 cu Liechtenstein, în deplasare, însă ar fi meritat victoria.

Feroe a obţinut o victorie clară cu Andorra, 2-0, ratând şi un penalty.

Rezultatele de marţi:
Liga A
Grupa 4
Germania - Elveţia 3-3
Au marcat: Timo Werner 28, Kai Havertz 55, Serge Gnabry 60, respectiv Mario Gavranovic 5, 57, Remo Freuler 26.
Cartonaş roşu: Fabian Schaer (Elveţia) 90+4.

Grupa 1
Azerbaidjan - Cipru 0-0, la Elbasan (Albania)
Qara Garaev (Azerbaidjan) a ratat un penalty în min. 27.

Muntenegru - Luxemburg 1-2
Au marcat: Igor Ivanovic 34, respectiv Edvin Muratovic 42, Danel Sinani 86.
Cartonaşe roşii: Marko Jankovic (Muntenegru) 90+5, Olivier Thill (Luxemburg) 90+6, Marko Simic (Muntenegru) 90+6.

Au marcat: Klaemint Olsen 19, 33.
Hallur Hansson (Feroe) a ratat un penalty în min. 36.

3 San Marino 3 0 1 2 0-3 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale