Fotbal: Glasgow Rangers a câştigat cu 4-3 la Antwerp, în Europa League

Glasgow Rangers a învins echipa belgiană Royal Antwerp cu scorul de 4-3, joi seara, în deplasare, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal.

Echipa scoţiană a deschis scorul prin Joe Aribo (39), dar gazdele au reuşit să întoarcă rezultatul până a pauză, prin golurile înscrise de Felipe Avenatti (45) şi Lior Refaelov (45+8 - penalty). Rangers a egalat după pauză, în urma golului înscris de Borna Barisic (59), din penalty, dar la scurt timp belgienii au revenit în avantaj, golul fiind semnat de Martin Hongla (67).

După introducerea românului Ianis Hagi, în min. 74, Rangers a reuşit să mai înscrie de două ori şi să obţină victoria. Ryan Kent (83) a egalat, la capătul unei acţiuni personale, iar Borna Barisic a marcat golul victoriei (90), din penalty. Hagi i-a dat o pasă de excepţie lui Kent (84), care a ratat singur cu portarul, şi a fost la originea fazei din care scoţienii au obţinut al doilea penalty.

Antwerp, care a rămas în zece jucători din min. 89, putea smulge egalul, dar şutul japonezului Koji Miyoshi (90+4) a lovit bara.

Molde şi Hoffenheim au terminat la egalitate, 3-3, la Villarreal, într-un meci spectaculos. Oaspeţii au avut 2-0 şi 3-1, dar norvegienii au reuşit egalarea. Hoffenheim a ratat şi un penalty, prin israelianul Munas Dabbur, care putea realiza astfel un hat-trick.

Ajax a obţinut o victorie nesperată, 2-1 cu Lille, în deplasare, marcând de două ori în ultimele minute, prin Tadic (87 - penalty) şi Brobbey (89).

Villarreal, la care internaţionalul român de tineret Andrei Raţiu a fost rezervă, a dispus cu 2-0 de RB Salzburg, în deplasare, ibericii ratând şi un penalty.

Rezultate:
Dinamo Kiev - FC Bruges 1-1
Au marcat: Vitali Buialski 62, respectiv Brandon Mechele 67.

FC Krasnodar - Dinamo Zagreb 2-3
Au marcat: Marcus Berg 28, Viktor Claesson 70, respectiv Bruno Petkovic 15, 54, Iyayi Believe Atiemwen 75.

Steaua Roşie Belgrad - AC Milan 2-2
Au marcat: Guelor Kanga 52 - penalty, Milan Pavkov 90+3, respectiv Radovan Pankov (autogol) 42, Theo Hernandez 61 - penalty.
Cartonaş roşu: Milan Rodic (Steaua Roşie, 77).

Olympiakos Pireu - PSV Eindhoven 4-2
Au marcat: Andreas Bouchalakis 9, Yann Mvila 37, Youssef El Arabi 45+3, Georgios Masouras 83, respectiv Eran Zahavi 14, 39.

Real Sociedad - Manchester United 0-4, la Torino
Au marcat: Bruno Fernandes 27, 57, Marcus Rashford 65, Daniel James 90.

Sporting Braga - AS Roma 0-2
Au marcat: Edin Dzeko 5, Borja Mayoral 86.
Cartonaş roşu: Ricardo Esgaio (Braga, 54).

Slavia Praga - Leicester City 0-0

Wolfsberger AC - Tottenham Hotspur 1-4, la Budapesta
Au marcat: Michael Liendl 55 - penalty, respectiv Heung-Min Son 13, Gareth Bale 28, Lucas Moura 34, Vinicius 88.

Young Boys Berna - Bayer Leverkusen 4-3
Au marcat: Christian Fassnacht 3, Theoson Jordan Siebatcheu 19, 89, Meschack Elia 44, respectiv Patrik Schick 47, 51, Moussa Diaby 68.

Benfica Lisabona - Arsenal Londra 1-1, la Roma
Au marcat: Pizzi 55 - penalty, respectiv Bukayo Saka 57.

Granada - SSC Napoli 2-0
Au marcat: Yangel Herrera 19, Kenedy 21.

Lille OSC - Ajax Amsterdam 1-2
Au marcat: Timothy Weah 72, respectiv Dusan Tadic 87 - penalty, Brian Brobbey 89.

Maccabi Tel Aviv - Şahtior Doneţk 0-2
Au marcat: Alan Patrick 30, Tete 90+3.

Molde FK - Hoffenheim 3-3, la Villarreal
Au marcat: Martin Ellingsen 41, Eirik Ulland Andersen 70, David Datro Fofana 74, respectiv Munas Dabbur 8, 28, Christoph Baumgartner 45+3.
Munas Dabbur a ratat un penalty în min. 63 (Andreas Linde a apărat).

Royal Antwerp FC - Glasgow Rangers 3-4
Au marcat: Felipe Avenatti 45, Lior Refaelov 45+8 - penalty, Martin Hongla 67, respectiv Joe Aribo 39, Borna Barisic 59 - penalty, 90 - penalty, Ryan Kent 83.
Cartonaş roşu: Abdoulaye Seck (Antwerp, 89).

RB Salzburg - Villarreal 0-2
Au marcat: Paco Alcacer 41, Fer Nino 71.
Alcacer a ratat un penalty în min. 29 (a apărat Cican Stankovic).

Meciurile retur vor avea loc pe 24 şi 25 februarie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

3 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

4 O informație care dă fiori / Ce știe CIA despre intențiile Rusiei în Europa?

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA