Fotbal: Ianis Hagi a marcat la debutul său la Racing Genk

Fotbalistul român Ianis Hagi a marcat la primul său meci oficial în tricoul formaţiei Racing Genk, el înscriind vineri seara golul victoriei în partida câştigată de campioana en titre cu scorul de 2-1 (0-1) pe teren propriu cu Kortrijk, în prima etapă a campionatului Belgiei.

Mijlocaşul român a început pe banca de rezerve partida, fiind introdus în teren abia în minutul 74 în locul suedezului Benjamin Nygren. Ianis Hagi a avut nevoie de doar două minute pentru a înscrie golul de trei puncte printr-un şut puternic de la aproximativ 8 metri.

Racing Genk a fost condusă la pauză de Kortrijk prin golul înscris de Julien De Sart în minutul 13. Golul egalizator al campioanei Belgiei a fost marcat de Benjamin Nygren (minutul 50).

Fotbalistul Ianis Hagi s-a transferat la 12 iulie de la FC Viitorul la Racing Genk, el semnând un contract valabil până în 2024 cu actuala deţinătoare a tilului în Belgia.
AGERPRES (AS-editor: Marius Ţone, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Racing Genk /Facebook.com