Fotbal: Ibrahimovic nu renunţă la naţionala Suediei după ratarea calificării la CM 2022

Atacantul Zlatan Ibrahimovic, în vârstă de 40 de ani, nu are intenţia de a renunţa la echipa naţională a Suediei, în ciuda ratării calificării la Cupa Mondială de fotbal din 2022, după înfrângerea suferită marţi în finala barajului cu Polonia (0-2), informează AFP.

"Sper să pot continua atât timp cât voi fi într-o formă fizică bună şi îmi voi putea aduce contribuţia la echipa naţională", a spus Ibrahimovic într-un interviu după meci, citat de site-ul UEFA.

"Ibra" nu a intrat în joc decât în ultimele zece minute ale meciului cu Polonia, când scorul era deja 2-0.

"Toată lumea este decepţionată, este normal atunci când pierzi. Toţi ne doream să jucăm la Cupa Mondială. A fost un meci echilibrat, am avut ocazii să înscriem, dar şi ei au avut. În repriza secundă, ei au marcat foarte repede şi noi am încercat să egalăm. Meciul se putea încheia foarte bine şi cu o victorie pentru noi", a afirmat atacantul echipei AC Milan.

Polonia a dispus de Suedia, graţie golurilor înscrise de Robert Lewandowski (50 - penalty) şi Piotr Zielinski (73).

Polonia s-a calificat pentru a noua oară la Cupa Mondială.
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...