Fotbal: Inter Milano, învinsă de Sampdoria, a ratat şansa de a urca pe primul loc în Serie A

Inter Milano a fost învinsă cu 2-1 de Sampdoria, miercuri, la Genova, în etapa a 16-a din Serie A, şi a ratat şansa de a urca, fie şi provizoriu, în fotoliul de lider.

Inter, cu portarul Ionuţ Radu rezervă, a suferit a doua înfrângere din actuala ediţie de campionat, într-un meci în care echipa antrenată de Antonio Conte a ratat un penalty prin Alexis Sanchez în minutul 12, la scorul de 0-0. Sampdoria a marcat prin Antonio Candreva în minutul 23, din penalty, şi Balde Keita (38). Stefan de Vrij a redus din handicap în min. 65.

Cu 36 de puncte, Inter rămâne pe locul 2, la un punct de liderul AC Milan, ce va primi miercuri vizita campioanei Juventus Torino , în derby-ul etapei. Sampdoria are 20 de puncte şi ocupă locul 11.

Ştefan Radu a fost introdus în minutul 77 la Lazio, ce s-a impus cu 2-1 la Roma în faţa Fiorentinei. Veteranul francez Franck Ribery, cel mai cunoscut jucător al oaspeţilor, a părăsit terenul accidentat după 35 de minute.

Valentin Mihăilă a jucat din minutul 10 la Parma, învinsă cu 3-0 de Atalanta Bergamo. Fotbalistul român a fost notat cu 6 de portalul TuttoMercatoWeb, fiind considerat unul dintre cei mai buni oameni ai Parmei. Mihăilă este la al doilea meci la noua sa formaţie, pentru care a debutat în weekend.

Vlad Chiricheş a rămas pe banca de rezerva la Sassuolo, învingătoare cu 2-1 acasă în meciul cu Genoa.

În primul meci al etapei, Cagliari, cu Răzvan Marin integralist, a pierdut acasă cu Benevento (1-2) . Mijlocaşul a fost notat cu 5,5 de TuttoMercatoWeb.

Denis Drăguş nu a fost utilizat niciun minut de Crotone în eşecul de pe teren propriu cu AS Roma (1-3).

Rezultate:

Cagliari - Benevento 1-2
Au marcat: Joao Pedro (20), respectiv Sau (41), Tuia (44)

Sassuolo - Genoa 2-1
Au marcat: Boga (52), Raspadori (83), respectiv Şomurodov (64)

Crotone - AS Roma 1-3
Au marcat: Golemic (71), respectiv Mayoral (8, 29), Mhitarian (35, pen)

Lazio Roma - Fiorentina 2-1
Au marcat: Caicedo (6), Immobile (75), respectiv Vlahovic (88, pen)

Torino - Hellas Verona 1-1
Au marcat: Bremer (84), respectiv Dimarco (67)

Sampdoria - Inter Milano 2-1
Au marcat: Candreva (23, pen), Balde (38), respectiv de Vrij (65)
Penalty ratat: Alexis Sanchez (Inter, 12)

Bologna - Udinese 2-2
Au marcat: Tomiyasu (19), Svanberg (40), respectiv Pereyra (34), Arslan (90+2)
Cartonaş roşu: Svanberg (Bologna, 47)

Atalanta Bergamo - Parma 3-0
Muriel (16), Zapata (49), Gosens (61)

Ultimele meciuri ale etapei sunt Napoli - Spezia şi AC Milan - Juventus Torino.

AC Milan şi Inter sunt urmate de AS Roma, 33 puncte (16 jocuri), Sassuolo, 29 p (16 j), Napoli, 28 p (14 j) Atalanta, 28 (15 j), Juventus, 27 p (14 j), Lazio, 25 p (16 j) etc. Cagliari, cu 14 puncte, este pe locul 15, la 3 puncte de zona retrogradării. Parma se află pe 17, cu 12 puncte. Crotone este lanterna roşie, cu doar 9 puncte. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Adrian Dădârlat)

2 Justiția din Ro a comis-o din nou! Asta e din aia jegoasă, făcută în nesimțire!