Fotbal: Lewandowski nu este de vânzare, anunţă preşedintele lui Bayern Munchen

Fotbal: Lewandowski nu este de vânzare, anunţă preşedintele lui Bayern Munchen

Bayern Munchen nu are nicio intenţie să-l vândă pe atacantul polonez Robert Lewandowski în această vară, în ciuda interesului cluburilor Real Madrid şi Manchester United, a anunţat preşedintele campioanei en titre a Germaniei, Karl-Heinz Rummenigge, citat de agenţia DPA.

"Lewandowski este un jucător important pentru echipa noastră. Este, probabil, cel mai bun număr 9 din Europa", a afirmat Rummenigge într-un interviu publicat luni de revista Kicker.

În vârstă de 29 ani, Lewandowski a sosit la Bayern Munchen în 2014, de la rivala Borussia Dortmund, iar actualul său contract cu gruparea bavareză expiră în 2021. Polonezul a marcat 100 de goluri în 121 de meciuri disputate în Bundesliga alături de Bayern, fiind golgheterul la zi al campionatului german, cu 23 de goluri.

Rummenigge a afirmat, totodată, că situaţia lui Lewandowski este similară cu cea a francezului Franck Ribery, căruia Bayern i-a refuzat în 2008 transferul la Chelsea Londra, în ciuda unei oferte uriaşe, de peste 80 milioane euro, făcută la momentul respectiv de clubul englez.

"Din acea zi, toată lumea fotbalului a ştiut că nimeni nu poate cumpăra un jucător de la Bayern Munchen împotriva dorinţei clubului nostru", a mai spus Karl-Heinz Rummennige.

Acesta a dezvăluit că Bayern va discuta luna viitoare cu veteranii Franck Ribery şi Arjen Robben, ambii în vârstă de 34 ani, despre o posibilă prelungire a contractelor lor după acest sezon şi a negat, totodată, interesul echipei sale faţă de brazilianul Malcom de la Girondins Bordeaux.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Anda Badea)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 VIDEO Lunetista fotomodel, brazilianca Thalito, ucisă într-un atac al rușilor în Harkov

2 VIDEO Cum sunt vânați și uciși ofițerii ruși. Putin pierde cel de-al 58-lea ofițer

3 „Iadul pe pământ” / Mărturisirile unor soldaţi ucraineni de pe frontul din Est

4 VIDEO Avionul „glorios” cu care Putin spera să câștige în Ucraina, un dezastru. Su-34 cade din cer

5 Dosarul Hidroelectrica / Avocații Elenei Udrea au venit la proces pregătiți să scoată România din Uniunea Europeană