Fotbal: Lewandowski nu este de vânzare, anunţă preşedintele lui Bayern Munchen

Fotbal: Lewandowski nu este de vânzare, anunţă preşedintele lui Bayern Munchen

Bayern Munchen nu are nicio intenţie să-l vândă pe atacantul polonez Robert Lewandowski în această vară, în ciuda interesului cluburilor Real Madrid şi Manchester United, a anunţat preşedintele campioanei en titre a Germaniei, Karl-Heinz Rummenigge, citat de agenţia DPA.

"Lewandowski este un jucător important pentru echipa noastră. Este, probabil, cel mai bun număr 9 din Europa", a afirmat Rummenigge într-un interviu publicat luni de revista Kicker.

În vârstă de 29 ani, Lewandowski a sosit la Bayern Munchen în 2014, de la rivala Borussia Dortmund, iar actualul său contract cu gruparea bavareză expiră în 2021. Polonezul a marcat 100 de goluri în 121 de meciuri disputate în Bundesliga alături de Bayern, fiind golgheterul la zi al campionatului german, cu 23 de goluri.

Rummenigge a afirmat, totodată, că situaţia lui Lewandowski este similară cu cea a francezului Franck Ribery, căruia Bayern i-a refuzat în 2008 transferul la Chelsea Londra, în ciuda unei oferte uriaşe, de peste 80 milioane euro, făcută la momentul respectiv de clubul englez.

"Din acea zi, toată lumea fotbalului a ştiut că nimeni nu poate cumpăra un jucător de la Bayern Munchen împotriva dorinţei clubului nostru", a mai spus Karl-Heinz Rummennige.

Acesta a dezvăluit că Bayern va discuta luna viitoare cu veteranii Franck Ribery şi Arjen Robben, ambii în vârstă de 34 ani, despre o posibilă prelungire a contractelor lor după acest sezon şi a negat, totodată, interesul echipei sale faţă de brazilianul Malcom de la Girondins Bordeaux.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Anda Badea)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 „Noul” PNL / Trei foști miniștri din Guvernele Dragnea și un ministru din Guvernul Ponta candidează din partea …

2 Birchall, cu colții în jugulara lui Streinu-Cercel: Se pare că imunitatea parlamentară bate imunitatea medical…

3 De asta i-o fi pus Firea directori? / Semnați dom’le că dacă era vreun dosar la DNA știam, că-s prieten cu Călin…

4 Sensurile giratorii din România versus cele din Anglia. „Englezii habar n-au cum se fac banii“

5 PSD continuă linia infracțională / Avocata lui Dragomir, implantată de cuplul Vasilescu-Manda în fruntea listei …