Fotbal: Liverpool a surclasat-o cu 5-0 pe Manchester United pe Old Trafford

Liverpool a surclasat-o cu 5-0 pe Manchester United chiar pe terenul adversarei sale, Old Trafford, duminică, în etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Egipteanul Mohamed Salah a marcat trei goluri pentru Liverpool, care a condus cu 4-0 la pauză. Celelalte goluri au fost opera lui Nabi Keita şi Diogo Jota. Echipa lui Juergen Klopp nu a mai înscris după ce gazdele au rămas cu un om mai puţin în minutul 60, când a fost eliminat Paul Pogba.

Poziţia antrenorului lui United, Ole Gunnar Solskjaer, este şi mai şubredă după acest eşec, în urma căruia echipa este pe poziţia a 7-a a clasamentului, la 8 puncte de liderul Chelsea şi la 7 puncte de Liverpool, ocupanta locului 2.

Rezultate:
vineri

Arsenal - Aston Villa 3-1
Au marcat: Partey (23), Aubameyang (45+6), Smith-Rowe (56), respectiv Ramsey (82)

sâmbătă
Chelsea - Norwich City 7-0
Au marcat: Mount (8, 85 - penalty, 90+1), Hudson-Odoi (18), James (42), Chilwell (57), Aarons (62 - autogol)
Cartonaş roşu: Gibson (Norwich, 65)

Southampton - Burnley 2-2
Au marcat: Livramento (41), Broja (50), respectiv Cornet (13, 57)

Everton - Watford 2-5
Au marcat: Davies (3), Richarlison (63), respectiv King (13, 80, 86), Kucka (78), Bonaventure (90+1)

Leeds United - Wolverhampton 1-1
Au marcat: Rodrigo (90+4 - penalty), respectiv Hwang (10)

Crystal Palace - Newcastle United 1-4
Au marcat: Benteke (57), respectiv Wilson (65)

Brighton - Manchester City 1-4
Au marcat: Mac Allister (81 - penalty), respectiv Gundogan (13), Foden (28, 31), Mahrez (90+5)

duminică
Brentford - Leicester City 1-2
Au marcat: Jorgensen (60), respectiv Tielemans (14), Maddison (73)

West Ham United - Tottenham Hotspur 1-0
A marcat: Antonio (72)

Manchester United - Liverpool 0-5
Au marcat: Keita (5), Jota (13), Salah (38, 45+5, 50)
Cartonaş roşu: Pogba (United, 60)

Chelsea este lider, cu 22 de puncte, urmată de Liverpool, 21 de puncte, Manchester City, 20 de puncte, West Ham, 17 puncte.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Preda)

1 Va fi asfaltat cel mai vechi drum din țară, o variantă mai scurtă cu 30 de km la Valea Oltului!

2 Primul general român format la Harvard răspunde unei întrebări presante. Ce șanse mai are Ucraina să învingă Rusia

3 Citiți și judecați voi...

4 „De ce stă Spania cu sute de tancuri și sisteme de apărare aeriană? Împotriva cui vor să le folosească?”