Fotbal: Liverpool, calificată în sferturile Ligii Campionilor, după 2-0 cu RB Leipzig

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe RB Leipzig cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, la Budapesta, într-un meci considerat pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor.

''Cormoranii'' s-au impus cu acelaşi scorul ca în tur (tot la Budapesta), golurile fiind marcate de aceiaşi jucători, Mohamed Salah (60) şi Sadio Mane (74).

Câştigătoarea competiţiei în 2019 a părut să fi depăşit momentul dificil prin care a trecut, cu opt înfrângeri în ultimele sale 12 partide.

RB Leipzig a avut prima ocazie de gol, dar Alisson s-a remarcat în faţa lui Olmo. Salah şi Diogo Jota au fost periculoşi de partea cealaltă.

La 0-0, norvegianul Soerloth a trimis mingea în bară (65), ratând astfel şansa de a relansa lupta pentru calificare.

Liverpool a înscris în min. 70, prin egipteanul Salah, din pasa lui Diogo Jota. La scurt timp, campioana Angliei a tranşat definitiv disputa, prin golul senegalezului Mane (74), pe contraatac, din pasa lui Origi.

Pe Puskas Arena au evoluat echipele:
Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Kabak, Nathaniel Phillips, Andy Robertson (Tsimikas, 90) - Fabinho, Wijnaldum (căpitan; Milner, 82), Thiago Alcantara (Nabi Keita, 72) - Mane (Oxlade-Chamberlain, 90), Diogo Jota (Origi, 72), Salah. Antrenor: Juergen Klopp.
RB Leipzig: Gulacsi - Mukiele, Upamecano, Klostermann - Tyler Adams, Sabitzer (căpitan), Kampl (Soerloth, 46), Nkunku - Olmo (Haidara, 73), Forsberg (Justin Kluivert, 60) - Y. Poulsen (Hwang, 60). Antrenor: Julian Nagelsmann.

A arbitrat francezul Clement Turpin.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...