Fotbal: Liverpool şi FC Barcelona, învingătoare în deplasare în Liga Campionilor

Liverpool, FC Barcelona, Napoli şi Valencia au obţinut victorii în deplasare, miercuri seara, în etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor la fotbal.

Liverpool, campioana en titre, s-a impus fără probleme la Genk, cu 4-1, prin dubla lui Oxlade-Chamberlain şi reuşitele lui Mane şi Salah. Golul de onoare al campioanei Belgiei a fost înscris de Odey, iar Ianis Hagi a intrat abia în min. 88 al partidei.

FC Barcelona a câştigat cu 2-1 pe terenul Slaviei Praga, la care Nicolae Stanciu a evoluat 76 de minute. Messi a deschis scorul după doar trei minute, Jan Boril a egalat după pauză (50), dar Barca a obţinut victoria graţie autogolului lui Peter Olayinka (57).

Napoli a învins-o pe RB Salzburg cu 3-2, prin dubla lui Mertens şi golul lui Insigne, ambele goluri ale campioanei Austriei fiind reuşite de norvegianul Haaland.

Inter Milano a dispus de Borussia Dortmund cu 2-0, golurile fiind marcate de Lautaro Martinez şi Antonio Candreva 89, ratând şi un penalty (Martinez).

Benfica Lisabona a întrecut-o pe Olympique Lyon cu 2-1, reuşind prima victorie din grupă, portarul român Ciprian Tătăruşanu fiind rezervă la OL. Golul victoriei ''vulturilor'' a venit după o eroare a portarului Anthony Lopes.

Lille a remizat in extremis cu Valencia, 1-1, golul ''liliecilor'' fiind semnat de rusul Denis Cerîşev, în timp ce Ikone a înscris pentru echipa din Hexagon (90+5).

Rezultate:
Grupa E
KRC Genk - Liverpool 1-4
Au marcat: Stephen Odey 88, respectiv Alex Oxlade-Chamberlain 2, 57, Sadio Mane 77, Mohamed Salah 87.

RB Salzburg - Napoli 2-3
Au marcat: Erling Braut Haaland 40 - penalty, 72, respectiv Dries Mertens 17, 64, Lorenzo Insigne 73.

Inter Milano - Borussia Dortmund 2-0
Au marcat: Lautaro Martinez 22, Antonio Candreva 89.
Lautaro Martinez a ratat un penalty în min. 82.

Slavia Praga - FC Barcelona 1-2
Au marcat: Jan Boril 50, respectiv Lionel Messi 3, Peter Olayinka (autogol) 57.

RB Leipzig - Zenit St. Petersburg 2-1
Au marcat: Konrad Laimer 49, Marcel Sabitzer 59, respectiv Iaroslav Rakiţki 25.

Benfica Lisabona - Olympique Lyon 2-1
Au marcat: Rafa Silva 4, Pizzi 86, respectiv Memphis Depay 71.

Lille OSC - Valencia CF 1-1
Au marcat: Jonathan Ikone 90+5, respectiv Denis Cerîşev 63.
Cartonaş roşu: Mouctar Diakhaby (Valencia) 84.

Clasament
1 AFC Ajax 3 2 0 1 6-1 6
2 Chelsea FC 3 2 0 1 3-2 6
3 Valencia CF 3 1 1 1 2-4 4
4 LOSC Lille 3 0 1 2 2-6 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...