Fotbal: Liverpool şi Tottenham ţinute în şah în Premier League

FC Liverpool, campioana en titre a Angliei, a obţinut doar o remiză pe teren propriu, scor 1-1, în compania formaţiei West Bromwich Albion, ocupanta penultimului loc în clasament, într-o partidă contând pentru etapa a 15-a din Premier League, disputată duminică seara.

"Cormoranii" au deschis scorul în minutul 12 al meciului de pe Anfield, prin senegalezul Sadio Mane (12), însă oaspeţii au reuşit să egaleze în finalul reprizei secunde, prin internaţionalul nigerian Semi Ajayi (82).

Echipa Tottenham Hotspur a fost ţinută la rândul ei în şah pe terenul formaţiei Wolverhampton Wanderers (1-1), după ce elevii lui Jose Mourinho au reuşit să marcheze chiar în primul minut de joc, prin francezul Tanguy Ndombele. Wolverhampton a restabilit însă egalitatea în minutul 86, printr-un alt francez, Romain Saiss (86).

Liverpool ocupă în continuare prima poziţie în clasament, cu un avans de 3 puncte faţă de Everton, în timp ce Tottenham se află pe locul al cincilea, la 8 puncte distanţă de lider.

Rezultate:
Sâmbătă
Leicester City - Manchester United 2-2
Au marcat: Barnes (31), Tuanzebe (85 - autogol), respectiv Rashford (23), Fernandes (79).

Fulham - Southampton 0-0

Aston Villa - Crystal Palace 3-0
Au marcat: Traore (5), Hause (66), El-Ghazi (76).

Arsenal Londra - Chelsea Londra 3-1
Au marcat: Lacazette (34 - penalty), Xhaka (44), Saka (56), respectiv Abraham (85).

Manchester City - Newcastle United 2-0
Au marcat: Gundogan (14), Torres (55).

Sheffield United - Everton 0-1
A marcat: Sigurdsson (80).