Fotbal: Luxemburg şi Malta au produs surprizele zilei în preliminariile CM 2022

Selecţionatele Luxemburgului şi Maltei au produs surprizele zilei de sâmbătă în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2022.

Luxemburg a obţinut o victorie de senzaţie în Irlanda, cu 1-0, prin golul marcat de Gerson Rodrigues (85), atacantul echipei Dinamo Kiev.

Malta, echipă antrenată de Devis Mangia (ex-Universitatea Craiova), a plecat cu un punct din Slovacia, 2-2, dar după ce a condus cu 2-0. Maltezii au marcat cele două goluri în primele 20 de minute, slovacii au egalat în primele cinci minute ale reprizei secunde, dar nu au reuşit mai mult.

Olanda a trecut cu 2-0 de Letonia, goluri marcate de Berghuis şi Luuk de Jong, dar a avut şi două bare, prin acelaşi de Jong şi Davy Klaassen.

Croaţia a câştigat la limită cu Ciprul, 1-0, meci în care Luka Modric a stabilit un record naţional de selecţii, 135.

Serbia a smuls un punct în meciul de acasă cu Portugalia, 2-0, după de lusitanii au avut 2-0 la pauză, prin ''dubla'' lui Diogo Jota. Mitrovic şi Kostic au adus egalarea, din pasele lui Radonjic.

Aleksandar Mitrovic a devenit golgheterul all-time al naţionalei Serbiei, cu 39 de goluri.

Cehia şi Belgia au terminat nedecis, 1-1, prin golurile lui Provod, respectiv Romelu Lukaku, dar cehii au avut două bare, prin Krmencik şi Boril, iar ''diavoli roşii'' una, prin De Bruyne.

Turcia a reuşit a doua sa victorie consecutivă, 3-0 cu Norvegia, la Malaga, prin golurile lui Ozan Tufan (4, 59) şi Caglar Soyuncu (28).

Rezultate:
Grupa A

Irlanda - Luxemburg 0-1
A marcat: Gerson Rodrigues 85.

Serbia - Portugalia 2-2
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 46, Filip Kostic 60, respectiv Diogo Jota 11, 36.
Cartonaş roşu: Nikola Milenkovic (Serbia) 90+2.

Belarus - Estonia 4-2
Au marcat: Vitali Lisakovici 45 - penalty, 83, Iuri Kendiş 64, Pavel Saviţki 81, respectiv Henri Anier 31, 55.
Cartonaş roşu: Karl Oigus (Estonia) 77.

Cehia - Belgia 1-1
Au marcat: Lukas Provod 50, respectiv Romelu Lukaku 61.

Muntenegru - Gibraltar 4-1
Au marcat: Fatos Beciraj 25, Marko Simic 43, Zarko Tomasevic 53, Stevan Jovetic 80, respectiv Reece Styche 30 - penalty.

Olanda - Letonia 2-0
Au marcat: Steven Berghuis 32, Luuk de Jong 69.

Norvegia - Turcia 0-3, la Malaga (Spania)
Au marcat: Ozan Tufan 4, 59, Caglar Soyuncu 28.
Cartonaş roşu: Kristian Thorstvedt (Norvegia) 69.

Rusia - Slovenia 2-1
Au marcat: Artem Dziuba 26, 35, respectiv Josip Ilicic 36.

Croaţia - Cipru 1-0
A marcat: Mario Pasalic 40.

Slovacia - Malta 2-2
Au marcat: David Strelec 49, Milan Skriniar 53, respectiv Luke Gambin 16, Alexander Satariano 20.

6 Malta 2 0 1 1 3-5 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.

Europa va avea 13 locuri la turneul final al CM 2022. Primele 10 echipe calificate vor fi câştigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Pentru cele trei locuri rămase vor concura 12 echipe:10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare şi 2 echipe - cele mai bune câştigătoare de grupă în Liga Naţiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022. Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleşi 6 capi de serie, pe baza punctelor obţinute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată. Se vor disputa baraje într-o singură manşă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe şi celelalte 6 rămase. Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorţi, se vor stabili 3 echipe gazdă şi 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manşă.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”