Fotbal: Manchester City a învins-o cu 4-1 pe Liverpool şi a făcut un pas important spre câştigarea Premier League

Manchester City a învins-o cu 4-1 în deplasare pe Liverpool şi a făcut un pas important spre câştigarea Premier League după acest derby al etapei a 23-a.

Toate golurile au fost înscrise după pauză. Manchester City, care a profitat de două gafe ale portarului Alisson, a înscris prin Ilkay Gundogan (minutele 49 şi 73), Raheem Sterling (76) şi Phil Foden (83). Golul campioanei en titre a fost marcat de Mohamed Salah în minutul 63, din penalty.

Gundogan a ratat un penalty în min. 37.

City, care nu mai câştigase pe Anfield din 2003, are 14 victorii consecutive în toate competiţiile. În campionat, echipa antrenată de Pep Guardiola este lider, cu un avans de cinci puncte faţă de a doua clasată, Manchester United, "cetăţenii" având doar 22 de meciuri jucate.

Liverpool are trei eşecuri consecutive pe teren propriu şi este pe poziţia a patra a clasamentului, la 10 puncte de adversara sa de duminică, având şi un meci mai mult disputat.

Rezultate:
duminică

Liverpool - Manchester City 1-4
Au marcat: Salah (63 - pen), respectiv Gundogan (49, 73), Sterling (76), Foden (83)
Penalty ratat: Gundogan (Manchester City, 37)

Burnley - Brighton 1-1
Au marcat: Johann Gudmundsson (53), respectiv Dunk (36)

Newcastle United - Southampton 3-2
Au marcat: Willock (16), Almiron (26, 45+4), respectiv Minamino (30), Ward-Prowse (48)
Cartonaş roşu: (Hendrick, Newcastle, 50)

Fulham - West Ham United 0-0
Cartonaş roşu: Soucek (West Ham, 90+7)

Manchester United - Everton 3-3
Au marcat: Cavani (24), B. Fernandes (45), McTominay (70), respectiv Doucoure (49), James (52), Calvert-Lewin (90+5)

Duminică se mai joacă Sheffield United - Chelsea. Etapa se încheie luni cu partida Leeds United - Crystal Palace.

Manchester City, cu 50 de puncte după 22 de jocuri, este urmată de Manchester United, 45 puncte (23 jocuri), Leicester City, 43 puncte (23 jocuri), Liverpool, 40 puncte (22 jocuri), West Ham, 39 puncte (23 jocuri), Everton, 37 puncte (21 jocuri) etc.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Preda)

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu