Fotbal: Manchester City a spulberat-o pe Burnley în Premier League

Echipa Manchester City a învins pe teren propriu, cu scorul de 5-0, formaţia Burnley, într-o partidă din cadrul celei de-a 30-a etape a campionatului de fotbal al Angliei, disputată luni seara.

Elevii antrenorului Pep Guardiola s-au impus prin golurile marcate de Phil Foden (22, 63), Riyad Mahrez (43, 45) şi David Silva (51).

Înaintea meciului, jucătorii celor două echipe, staff-urile tehnice şi arbitri au pus un genunchi pe pământ în semn de solidaritate cu mişcarea antirasistă şi de luptă împotriva violenţelor poliţieneşti "Black Lives Matter", conform protocolului urmat înainta tuturor meciurilor din Premier League, de la reluarea sezonului oprit în luna martie din cauza pandemiei de coronavirus.

Însă, la câteva minute după fluierul de start, un avion de turism a făcut câteva tururi deasupra stadionului, trăgând după el un banner pe care scria "Vieţile albilor contează", utilizat de extrema dreaptă, un incident pe care postul de televiziune Sky Sports, care a transmis meciul, nu l-a arătat, dar care a fost comentat pe reţelele de socializare.

Cu opt etape înainte de finalul sezonului, Manchester City ocupă poziţia secundă în clasament, la o diferenţă de 20 de puncte de liderul FC Liverpool, care mai are încă puţin de aşteptat pentru a sărbători primul său titlu de campioană a Angliei după o pauză de trei decenii.

Celelalte meciuri din Premier League, disputate în weekend, s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Vineri 19 iunie
Norwich City - Southampton 0-3
Au marcat: Ings (49), Stuart Armstrong (54), Redmond (79).

Tottenham - Manchester United 1-1
Au marcat: Bergwijn (27), respectiv B. Fernandes (81 - penalty).

Sâmbătă 20 iunie
Watford - Leicester City 1-1
Au marcat: Dawson (90+3), respectiv Chilwell (90).

Brighton - Arsenal Londra 2-1
Au marcat: Dunk (75), Maupay (90+5), respectiv Pepe (68).

West Ham United - Wolverhampton 0-2
Au marcat: Raul Jimenez (73), Pedro Neto (84).

Bournemouth - Crystal Palace 0-2
Au marcat: Milivojevic (12), J. Ayew (23).

Duminică 21 iunie
Newcastle United - Sheffield United 3-0
Au marcat: Saint-Maximin (55), Ritchie (69), Joelinton (78).

Aston Villa - Chelsea Londra 1-2
Au marcat: Hause (43), respectiv Pulisic (60), Giroud (62).

Everton - Liverpool 0-0

Lider al clasamentului este Liverpool, 83 puncte, urmată de Manchester City, 63 puncte, Leicester City, 54 puncte, Chelsea, 51 puncte, Manchester United şi Wolverhampton, câte 46 puncte, etc.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia