Fotbal: Manchester City, cu un pas în sferturile Ligii Campionilor, după 2-0 cu Moenchengladbach, la Budapesta

Manchester City a învins echipa germană Borussia Moenchengladbach cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, în deplasare, la Budapesta, într-un meci din prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

''Cetăţenii'' au dominat jocul şi s-au impus prin golurile marcate de portughezul Bernardo Silva (29) şi de brazilianul Gabriel Jesus (65).

Singura ocazie notabilă a Borussiei, care nu a tras vreun şut pe poartă, a fost ratată de Alassane Plea (63). City nu a primit gol de 616 minute şi şi-a prelungit seria de victorii consecutive la 19 în toate competiţiile. Echipa antrenată de Pep Guardiola e neînvinsă de 26 de jocuri. Echipa din Manchester a ajuns la 12 victorii consecutive în deplasare în toate competiţiile, stabilind un record pentru o formaţie din prima ligă engleză.

Borussia Moenchengladbach a debutat cu această ocazie în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Restricţiile din Germania legate de noul coronavirus au împiedicat ca meciul să aibă loc la Moenchengladbach.

Manşa secundă va avea loc în data de 16 martie, la Manchester.