Fotbal: Manchester City s-a calificat fără emoţii în sferturile Ligii Campionilor

Manchester City a reuşit o calificare fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a dispus cu 2-0 de Borussia Moenchengladbach, marţi seara, pe Puskas Arena din Budapesta, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

City se impusese cu acelaşi scor şi în meciul tur, jucat tot în capitala Ungariei.

''Cetăţenii'' au tranşat repede soarta partidei, marcând ambele goluri în prima jumătate de oră a partidei.

Belgianul Kevin De Bruyne a înscris primul, cu un şut senzaţional sub transversală din marginea careului (12). Pentru echipa antrenată de Pep Guardiola acesta a fost golul cu numărul 100 în acest sezon în toate competiţiile.

La a doua reuşită, Foden l-a lansat excelent pe internaţionalul german Ilkay Gundogan, iar acesta l-a învins pe Sommer (18).

Borussia a avut o şansă bună în prima repriză, prin Embolo, iar în partea secundă prin Marcus Thuram, dar de fiecare dată Ederson a fost la post.

Guardiola, care i-a menajat pe atacanţii Raheem Sterling, Gabriel Jesus şi Sergio Aguero, a dominat jocul, însă nu a mai forţat, bifând a patra sa calificare consecutivă în sferturile de finală ale competiţiei.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc pe 19 martie.

La Budapesta au jucat echipele:
Manchester City: Ederson - K. Walker, J. Stones, Ruben Dias (Laporte, 70), Cancelo (Zincenko, 64) - B. Silva (Aguero, 75), Rodri (Fernandinho, 63), Gundogan (Sterling, 70) - Mahrez, De Bruyne (căpitan), Foden. Antrenor: Josep Guardiola.
Moenchengladbach: Sommer - Stefan Lainer, Ginter, Elvedi (Jantschke, 88), Bensebaini (Wendt, 88) - Jonas Hofmann, Neuhaus, Zakaria - Stindl (căpitan; Ibrahima Traore, 80) - Embolo (Hannes Wolf, 65), Marcus Thuram (Plea 65). Antrenor: Marco Rose.

Arbitru: Serghei Karasev (Rusia).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia