Fotbal: Messi a marcat în victoria la scor a Barcelonei în campionatul Spaniei

Lionel Messi a marcat un gol în victoria la scor reuşită de FC Barcelona, 4-0 în deplasare cu Mallorca, sâmbătă, în etapa a 28-a, prima după reluarea campionatului de fotbal al Spaniei, întrerupt trei luni din cauza pandemiei de coronavirus.

Messi, care a renunţat la barbă, a închis tabela în al treilea minut de prelungire şi a pasat decisiv la golurile lui Martin Braithwaite (minutul 37) şi Jordi Alba (37). Primul gol a fost reuşit de Arturo Vidal în minutul 2.

Messi are 20 de goluri în 23 de meciuri din actuala ediţie de campionat, ajutând-o pe Barca să fie lider, cu un avans de cinci puncte faţă de Real Madrid, care va juca duminică împotriva lui Eibar.

Meciurile au loc cu porţile închise, sub un protocol sanitar strict. Pe toate stadioanele Spaniei, în această etapă se ţine un minut de reculegere în memoria victimelor pandemiei.

La Liga este al doilea campionat din Big Five care se reia după vârful pandemiei, primul fiind Bundesliga. Vor urma Italia şi Anglia, în timp ce Franţa a decis să încheie sezonul anticipat.

Rezultate:
sâmbătă
Mallorca - FC Barcelona 0-4
Au marcat: Vidal (2), Braithwaite (37), Alba (79), Messi (90+3)

Celta Vigo - Villarreal 0-1
A marcat: Trigueros (90+1)

Leganes - Real Valladolid 1-2
Au marcat: Oscar (84 - pen), respectiv Unal (2), Alcaraz (54)

Espanyol Barcelona - Alaves 2-0
Au marcat: Bernardo (45+3), Wu Lei (47)
Cartonaş roşu: Pacheco (Alaves, 19)

vineri
Granada - Getafe 2-1
Au marcat: Djene (70 - autogol), Carlos Fernandez (79), respectiv Timor (20)

Valencia CF - Levante 1-1
Au marcat: Rodrigo (89), respectiv Gonzalo Melero (90+8 - pen)
Cartonaş roşu: Roger Marti (Levante, 74)

joi
Sevilla FC - Betis Sevilla 2-0
Au marcat: Lucas Ocampos (55 - penalty), Fernando (61)

Duminică se vor juca partidele Athletic Bilbao - Atletico Madrid, Real Madrid - Eibar şi Real Sociedad - Osasuna.

Lider este FC Barcelona, cu 61 de puncte (28 de jocuri), urmată de Real Madrid, 56 p (27 j), Sevilla FC, 50 p (28 j), Real Sociedad, 46 p (27 j), Getafe, 46 p (28 j), Atletico Madrid, 45 p (27 j), Valencia, 43 p (28 j), Granada, 41 p (28 j) etc.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)