Fotbal: Messi a reușit o "dublă" pentru FC Barcelona în campionatul Spaniei

Atacantul argentinian Lionel Messi a reușit o "dublă" pentru FC Barcelona, în partida câștigată pe teren propriu, cu 3-2, în fața formației Real Sociedad, sâmbătă seara, în cadrul celei de-a 32-a etape a campionatului de fotbal al Spaniei.

Messi a fost autorul primelor două goluri ale întâlnirii de pe Camp Nou, în minutele 17 și 37, ajungând astfel la 29 de goluri marcate în Primera Division, de la debutul acestui sezon.

Pentru catalani a mai înscris Paco Alcacer (min.44), în timp ce oaspeții au punctat la rândul lor prin Samuel Umtiti (min.42 autogol) și Xavier Prieto (min.45+1).

Grație acestui succes, Barca și-a consolidat poziția secundă în clasament, revenind la trei puncte în spatele liderului Real Madrid, care s-a impus cu același pe terenul lui Sporting Gijon.

Real și Barca se vor întâlni în etapa viitoare, pe Santiago Bernabeu, în marele derby al fotbalului spaniol (El Clasico).

Rezultate:
Sporting Gijon — Real Madrid 2-3
Au marcat: Duje Cop 14, Mikel Vesga 50, respectiv Isco 17, 90, Alvaro Morata 59.

FC Barcelona — Real Sociedad 3-2
Au marcat: Lionel Messi 17, 37, Paco Alcacer 44, respectiv Samuel Umtiti 42 — autogol, Xavier Prieto 45+1.

Atletico Madrid — Osasuna 3-0
Au marcat: Yannick Carrasco 30, 47, Filipe Luis 61.
Atletico a ratat și două lovituri de la 11 m, prin Yannick Carrasco 89 și Thomas Partey 90+1.

Deportivo La Coruna — Malaga 2-0
Au marcat: Joselu 47, Pedro Mosquera 67.
Atacantul Florin Andone a fost rezervă la Deportivo și a intrat în joc în minutul 59, în locul lui Joselu.

Meci disputat vineri:
Athletic Bilbao — Las Palmas 5-1
Au marcat: Mikel San Jose 7, Iker Muniain 9,58, Aritz Aduriz 18,59, respectiv Pedro Bigas 12.

Duminică sunt programate partidele Leganes — Espanyol Barcelona, CF Valencia — FC Sevilla, Betis Sevilla — Eibar, Granada — Celta Vigo, în timp ce luni se va disputa întâlnirea Deportivo Alaves — Villarreal.

Clasament: 1. Real Madrid — 75 puncte, 2.FC Barcelona — 72 puncte, 3.Atletico Madrid — 65 puncte, 4. FC Sevilla — 61 puncte, 5.Villarreal — 54 puncte etc.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Irina Giurgiu)