Fotbal: O nouă victorie pentru liderul AC Milan în Serie A

AC Milan a obţinut o nouă victorie în campionatul de fotbal al Italiei, impunându-se cu scorul de 2-1 pe terenul formaţiei Sampdoria Genova, duminică seara, într-o partidă din cadrul etapei 10-a a sezonului, disputată duminică seara.

Fără starul suedez Zlatan Ibrahimovic, în continuare accidentat, Milan a dat un examen de maturitate impunându-se greu pe stadionul Marassi din Genova, graţie golurilor marcate de Frank Kessie (45 - penalty) şi Samu Castillejo (77). Gazdele au redus din handicap în finalul reprizei secunde, prin Albin Ekdal (82).

Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan în acest joc.

Jucătorii genovezi au purtat cu această ocazie un echipament special, în culorile alb şi bleumarin, pentru a marca cea de-a 120-a aniversare a echipei Andrea Doria, care s-a unit ulterior cu Sampierdarenese, pentru a forma actualul club Sampdoria.

În urma acestui succes, al optulea de la debutul actualei ediţii din Serie A, AC Milan păstrează un avans de cinci puncte faţă de ocupanta locului secund, Inter Milano, învingătoare pe teren propriu, sâmbătă, în partida cu Bologna (3-1).

Rezultate:
Sâmbătă

Spezia - Lazio Roma 1-2
Au marcat: Nzola (64), respectiv Immobile (15), Milinkovic-Savic (33).
Fundaşul Ştefan Radu a fost integralist la Lazio.

Juventus Torino - Torino FC 2-1
Au marcat: McKennie (78), Bonucci (89), respectiv Nkoulou (9).
Fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus.

Inter Milano - Bologna 3-1
Au marcat: Romelu Lukaku (16), Hakimi (45, 70), respectiv Vignato (67).

Duminică
Hellas Verona - Cagliari 1-1
Au marcat: Zaccagni (21), respectiv Răzvan Marin (48).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost titular la Cagliari, fiind înlocuit în minutul 83.

Parma - Benevento 0-0
Tânărul fundaş român Reinaldo Radu a fost rezervă la Parma.

AS Roma - Sassuolo 0-0

Crotone - Napoli 0-4
Au marcat: Lorenzo Insigne (31), Lozano (58), Demme (76), Petagna (90+1).
Mijlocaşul Denis Drăguş a fost rezervă la Crotone şi a intrat în joc în minutul 86.

Sampdoria Genova - AC Milan 1-2
Au marcat: Ekdal (82), respectiv Kessie (45 - penalty), Castillejo Azuaga (77).

Luni se dispută partida Fiorentina - Genoa.

Meciul Udinese - Atalanta a fost amânat.