Fotbal: Olanda, a doua finalistă a Ligii Naţiunilor, după 3-1 cu Anglia

Olanda s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor la fotbal, graţie victoriei în faţa Angliei, cu scorul de 3-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, joi seara, la Guimaraes, în a doua semifinală a competiţiei.

Anglia a reuşit să deschidă scorul prin Marcus Rashford (32 - penalty), dar Olanda a egalat în repriza secundă prin fundaşul Matthijs de Ligt (73), după un corner, revanşându-se după faultul comis la penalty.

Echipa antrenată de Gareth Southgate a fost aproape de victorie, dar golul lui Jesse Lingard (83) a fost anulat pentru ofsaid, de către arbitrajul video, iar la ultima fază din timpul adiţional (90+7) Sterling a nimerit bara.

În prelungiri, englezii au comis două erori capitale, iar batavii au trecut în avantaj prin autogolul lui Kyle Walker (97), la mingea trimisă de Quincy Promes, care a reuşit să îşi treacă numele pe lista marcatorilor în min. 114, tranşând soarta partidei.

În finală, duminică, la Porto, Olanda va înfrunta campioana europeană Portugalia, victorioasă miercuri în faţa Elveţiei cu acelaşi scor, 3-1. Anglia şi Elveţia se vor întâlni în finala mică, la Guimaraes. ''Portocala mecanică'' are şansa de a cuceri primul său trofeu de la EURO 1988.

Pe Stadionul D. Afonso Henriques din Guimaraes au evoluat echipele:
Olanda: Jasper Cillessen - Denzel Dumfries, Virgil van Dijk (căpitan), Matthijs De Ligt, Daley Blind - Marten de Roon (Donny van de Beek, 68), Frenkie de Jong (Kevin Strootman, 114) - Georginio Wijnaldum - Memphis Depay, Steven Bergwijn (Davy Proepper 91), Ryan Babel (Quincy Promes, 68). Selecţioner: Ronald Koeman.
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Ben Chilwell - Fabian Delph (Jordan Henderson, 77), Declan Rice (Dele Alli, 106), Ross Barkley - Jadon Sancho (Jesse Lingard, 61), Marcus Rashford (Harry Kane, 46), Raheem Sterling (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Clement Turpin (Franţa).
Cartonaşe galbene: De Ligt (30), Dumfries (44), van de Beek (106), Kane (70).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu