Fotbal: Paris Saint-Germain, eliminată din Cupa Franţei la loviturile de departajare

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, fiind învinsă cu 6-5 la loviturile de departajare de formaţia OGC Nice, într-o partidă disputată luni seara pe Parc des Princes.

La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 0-0.

Lionel Messi a fost integralist în acest joc, în timp ce Kylian Mbappe, aflat la cel de-al 200-lea său meci în tricoul lui PSG, a intrat pe teren în minutul 64.

Messi şi Mbappe au reuşit să înscrie la loviturile lor de departajare, la care eroul oaspeţilor a fost Marcin Bulka, portarul lui Nice, împrumutat de la PSG, care a apărat şuturile lui Leandro Paredes şi Xavi Simons, aducând calificarea echipei sale. Pentru PSG au mai înscris Julian Draxler, Marco Verratti şi Juan Bernat. Pentru Nice au transformat Morgan Schneiderlin, Jean-Clair Todibo, Youcef Atal, Amine Gouiri, Evann Guessand şi Dante, în timp ce Andy Delort a fost singurul care a ratat.

PSG venea după o serie de 14 meciuri câştigate în Cupa Franţei, competiţie în care a cucerit trofeul în 2020 şi 2021.

Parizienii erau neînvinşi în precedentele lor partide cu OGC Nice, în toate competiţiile.

Paris Saint-Germain - OGC Nice 5-6, la loviturile de departajare

În sferturile de finală vor avea loc meciurile Versailles - Bergerac, Olympique Marseille - OGC Nice, Amiens - AS Monaco şi Bastia - FC Nantes.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruștei)

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”