Fotbal: Patru goluri marcate de Ronaldo pentru Portugalia, contra Lituaniei, în preliminariile EURO 2020

Cristiano Ronaldo a marcat nu mai puţin de patru goluri pentru naţionala Portugaliei, care a surclasat Lituania cu 5-1, marţi seara, în deplasare, în Grupa B a preliminariilor EURO 2020 la fotbal.

Atacantul echipei Juventus a reuşit un hat-trick în decurs de un sfert de oră (62, 65, 76). Ronaldo a ajuns la 93 de goluri marcate pentru Seleccao, un nou record european.

Serbia a câştigat şi ea în deplasare în Grupa B, cu 3-1, în Luxemburg.

Un meci deosebit de spectaculos a avut loc la Southampton, unde Anglia a învins-o pe Kosovo cu 5-3. Oaspeţii au deschis scorul în primul minut de joc, după care englezii au marcat de cinci ori la rând. Harry Kane a ratat un penalty.

Anglia a ajuns la 42 de meciuri consecutive în preliminarii fără înfrângere.

Cehia a dispus cu 3-0 de Muntenegru, în deplasare, două goluri fiind marcate de jucători ai Slaviei Praga (Soucek, Masopust). Risto Radunovic (Astra Giurgiu) a jucat 73 de minute la gazde.

Albania a întrecut Islanda cu 4-2, după ce a fost condusă cu 2-1.

Franţa, campioana mondială en titre, a învins Andorra doar cu 3-0, ultimul gol fiind marcat în prelungiri. Griezmann a ratat un penalty. ''Les Bleus'' au ajuns la 100 de victorii pe Stade de France. Francezii au avut şi două bare după pauză.

Turcia a dispus cu 4-0 de Republica Moldova, la care au jucat Dinu Graur (Astra Giurgiu) şi Eugen Cebotaru (Academica Clinceni).

Rezultate:
Grupa A
Anglia - Kosovo 5-3
Au marcat: Raheem Sterling 8, Harry Kane 19, Mergim Vojvoda (autogol) 38, Jadon Sancho 44, 45+1, respectiv Valon Berisha 1, 49, Vedat Muriqi 55 - penalty.
Harry Kane a ratat un penalty în min. 65.

Muntenegru - Cehia 0-3
Au marcat: Tomas Soucek 54, Lukas Masopust 58, Vladimir Darida 90+4 - penalty.

Lituania - Portugalia 1-5
Au marcat: Vytautas Andriuskevicius 28, respectiv Cristiano Ronaldo 7 - penalty, 62, 65, 76, William Carvalho 90+2.

Luxemburg - Serbia 1-3
Au marcat: David Turpel 66, respectiv Aleksandar Mitrovic 36, 78, Nemanja Radonjic 55.

Albania - Islanda 4-2
Au marcat: Kastriot Dermaku 33, Elseid Hysaj 52, Odise Roshi 79, Sokol Cikalleshi 82, respectiv Gylfi Sigurdsson 47, Kolbeinn Sigthorsson 58.

Franţa - Andorra 3-0
Au marcat: Kingsley Coman 18, Clement Lenglet 52, Wissam Ben Yedder 90+1.
Antoine Griezmann (Franţa) a ratat un penalty în min. 28.

R. Moldova - Turcia 0-4
Au marcat: Cenk Tosun 37, 79, Deniz Turuc 57, Yusuf Yazici 88.

6 Andorra 6 0 0 6 0-14 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu