Fotbal: Portarul nord-irlandez Carroll ratează meciul cu România, din preliminariile EURO 2016

Fotbal: Portarul nord-irlandez Carroll ratează meciul cu România, din preliminariile EURO 2016

Portarul titular al echipei Irlandei de Nord, Roy Carroll, a acuzat dureri abdominale și nu va juca în meciul cu România, de sâmbătă, de pe stadionul Windsor Park din Belfast (21,45, ora României), în preliminariile EURO 2016 la fotbal, a anunțat federația nord-irlandeză.

Între buturi va intra Michael McGovern (30 ani), de la formația scoțiană Hamilton Academical, potrivit BBC, acesta urmând să fie primul său meci oficial pentru echipa antrenată de Michael O'Neill și, totodată, a patra selecție.

BBC relatează că antrenorul cu portarii al echipei Irlandei de Nord, Maik Taylor, în vârstă de 43 de ani, a fost trecut pe foaia oficială ca al treilea portar, alături de rezerva Trevor Carson (Cheltenham).

Și echipa națională a României are două absențe importante, mijlocașul Lucian Sânmărtean și căpitanul Răzvan Raț.

Căpitanul echipei gazdă, Steven Davis, se așteaptă la un meci dificil sâmbătă, afirmând că echipa României are multă calitate.

''E extraordinar să ne aflăm în poziția, la un meci de calificare în iunie, să ne punem amprenta pe această campanie și să ne apropiem și mai mult de calificare'', a declarat Davis. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Uite o chestie de îți stă mintea-n loc... / Poate nu știați, dar personaje ca ăsta colcăie prin toate instituțiile statului

2 Atenție la „polițistele fierbinți”

3 Kovesi, replică decentă după ce Băsescu a spus că a greșit când a numit-o la șefia DNA

4 Avionul premierului slovac, grav avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”

5 Se termină aberația? / Judecătorii, procurorii, militarii și polițiștii nu vor mai putea ocupa locuințe de serviciu după eliberarea din funcție sau după…