Fotbal: Programul meciurilor din turul al treilea preliminar al Europa League

Echipa spaniolă Sevilla ar putea avea ca adversar formaţia lituaniană Zalgiris Vilnius, la care joacă românul Liviu Antal, în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, potrivit tragerii la sorţi de la Nyon.

În turul 2 preliminar al competiţiei, Sevilla joacă împotriva maghiarilor de la Ujpest, iar Zalgiris Vilnius primeşte replica formaţiei Vaduz, din Liechtenstein. Sevilla deţine recordul de victorii în Cupa UEFA sau Europa League, impunându-se de cinci ori în a doua competiţie europeană intercluburi (2006, 2007, 2014, 2015, 2016).

Echipa românilor Nicolae Stanciu, Florin Niţă, Alex Chipciu şi Bogdan Niţă, Sparta Praga, în cazul în care o va elimina pe Spartak Subotica (Serbia), va primi replica formaţiei daneze Brondby.

Rapid Viena, noua echipă a lui Andrei Ivan, va primi replica învingătoarei dintre Balzan (Malta) şi Slovan Bratislava (Slovacia).

Dacă va trece de Kairat Almatî (Kazahstan), echipa olandeză AZ Alkmaar, la care joacă Dorin Rotariu, va primi replica formaţiei cehe Sigma Olomouc.

Învingătoarea dintre echipa rusă FC Ufa, la care joacă Ionuţ Nedelcearu, şi Domzale (Slovenia) va întâlni câştigătoarea dublei manşe dintre Honved Budapesta şi Progres Niederkorn (Luxemburg).

Echipa belgiană Genk, la care joacă Vladimir Screciu, ar putea primi replica formaţiei poloneze Lech Poznan, la care evoluează Mihai Răduţ.

Vicecampioana României, FCSB, dacă va trece de echipa slovenă NK Rudar Velenje, va juca în faza următoare cu învingătoarea dintre formaţia croată Hajduk Split şi echipa bulgară Slavia Sofia.

FC Viitorul, în cazul în care va elimina formaţia olandeză Vitesse Arnhem, va juca în turul al treilea preliminar cu câştigătoarea dintre PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, şi FC Basel.

Universitatea Craiova, deţinătoarea Cupei României, care va intra direct în turul al treilea preliminar, întâlni învingătoarea dintre formaţia germană RB Leipzig şi BC Haecken (Suedia).

Partidele tur vor avea loc pe 9 august, iar cele retur, pe 16 august.

Programul meciurilor din turul al treilea preliminar al Europa League:
Tobol Kostanai (Kazahstan)/Piunik (Armenia) - Maccabi Tel Aviv (Israel)/Radnicki Nis (Serbia)
Dunajska Streda (Slovacia)/Dinamo Minsk (Belarus) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia)
Ajax Amsterdam (Olanda)/Sturm Graz (Austria) - Dundalk (Irlanda)/AEK Larnaca (Cipru)
St. Gallen (Elveţia)/Sarpsborg (Norvegia) - HNK Rijeka (Croaţia)
Istanbul Balakşehir (Turcia) - Aberdeen (Scoţia)/Burnley (Anglia)
Zoria Lugansk (Ucraina) - Sporting Braga (Portugalia)
Hapoel Haifa (Israel)/FH Hafnarfjordur (Islanda) - Atalanta Bergamo (Italia)/FC Sarajevo (Bosnia)
Genk (Belgia)/Fola Esch (Luxemburg) - Şahtior Soligorsk (Belarus)/Lech Poznan (Polonia)
FC Viitorul Constanţa (România)/Vitesse Arnhem (Olanda) - PAOK Salonic (Grecia)/FC Basel (Elveţia)
Nordsjaelland (Danemarca)/AIK (Suedia) - Partizan Belgrad (Serbia)/Trakai (Lituania)
Hibernian (Scoţia)/Asteras Tripolis (Grecia) - Molde (Norvegia)/Laci (Albania)
Hajduk Split (Croaţia)/Slavia Sofia (Bulgaria) - Rudar Velenje (Slovenia)/FCSB (România)
Sevilla (Spania)/Ujpest (Ungaria) - Zalgiris Vilnius (Lituania)/Vaduz (Liechtenstein)
Sigma Olomouc (Cehia) - Kairat Almatî (Kazahstan)/AZ Alkmaar (Olanda)
Balzan (Malta)/Slovan Bratislava (Slovacia) - Rapid Viena (Austria)
Djurgarden (Suedia)/Mariupol (Ucraina) - Ventspils (Letonia)/Bordeaux (Franţa)
ŢSKA Sofia (Bulgaria)/Admira Wacker Modling (Austria) - Stjarnan (Islanda)/FC Copenhaga (Danemarca)
Olympiakos Pireu (Grecia) - Lucerna (Elveţia)
Osijek (Croaţia)/Glasgow Rangers (Scoţia) - Cihura Sacihere (Georgia)/Maribor (Slovenia)
Gornik Zabrze (Polonia)/Trencin (Slovacia) - Feyenoord Rotterdam (Olanda)
Jagiellonia Bialystok (Polonia)/Rio Ave (Portugalia) - Gent (Belgia)
Spartak Subotica (Serbia)/Sparta Praga (Cehia) - Brondby (Danemarca)
FC Ufa (Rusia)/Domzale (Slovenia) - Honved Budapesta (Ungaria)/Progres Niederkorn (Luxemburg)
B36 Torshavn (Feroe)/Beşiktaş Istanbul (Turcia) - LASK Linz (Austria)/Lillestrom (Norvegia)
Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia)/Apollon Limassol (Cipru) - Dinamo Brest (Belarus)/Atromitos (Grecia)
RB Leipzig (Germania)/Hacken (Suedia) - CS Universitatea Craiova (România)

După cum s-a anunţat, CFR Cluj, în cazul în care va fi eliminată din preliminariile Ligii Campionilor de Malmo FF, va juca în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal cu învingătoarea dintre Sutjeska Niksic (Muntenegru) şi Alaşkert (Armenia).

Programul meciurilor din turul al treilea preliminar al Europa League, secţiunea campioanelor:
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria)/Vidi Szekesfehervar (Ungaria) - Zrinjski Mostar (Bosnia)/Valletta FC (Malta)
Legia Varşovia (Polonia)/Spartak Trnava (Slovacia) - F91 Dudelange (Luxemburg)/Drita (Kosovo)
Sutjeska Niksic (Muntenegru)/Alaşkert (Armenia) - CFR Cluj (România)/Malmo FF (Suedia)
Olimpija Ljubljana (Slovenia)/Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) - BATE Borisov (Belarus)/HJK Helsinki (Finlanda)
Shkendija (Macedonia)/Sheriff Tiraspol (R. Moldova) - FC Santa Coloma (Andorra)/Valur Reykjavík (Islanda)
Cork City (Irlanda) - Celtic Glagow (Scoţia)/Rosenborg Trondheim (Norvegia)
Spartaks Jurmala (Letonia)/La Fiorita (San Marino) - Steaua Roşie Belgrad (Serbia)/Suduva Marijampole (Lituania)
The New Saints (Ţara Galilor)/Lincoln Red Imps (Gibraltar) - FC Astana (Kazahstan)/FC Midtjylland (Danemarca)
Dinamo Zagreb (Croaţia)/Hapoel Beer Sheva (Israel) - APOEL Nicosia (Cipru)/Flora Tallinn (Estonia)
Torpedo Kutaisi (Georgia)/Vikingur (Feroe) - Kukes (Albania)/Qarabag (Azerbaidjan)
AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Vlad Constantinescu, editor online: Anda Badea)


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 VIDEO Acesta este PSD, oameni buni! Mitralieră spune că el este un politician în campanie și nu trebuie să opr…

2 Birchall o calcă-n picioare pe Dăncilă! Dezvăluiri despre prefăcătoria acestei pațachine sinistre, despre cum …

3 ULTIMĂ ORĂ / CTP le zguduie capul celor două matracuci pesediste, Firea și Dăncilă.

4 ULTIMĂ ORĂ / Guvernul va cere schimbarea lui Tudorel Toader din Comisia de la Veneția!

5 EXCLUSIV / Dragnea a făcut chef cu lăutari la Scroviștea, pe 10 august, anul trecut, când românii erau gazați de…

recomandări

Te ia DNA: Puescu Daniel/Deputat Ion Cupa

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Cel mai spectaculos sport revine cu un super video