Fotbal: Rapid a dominat-o pe FC U Craiova cu 5-3, în Superligă

Rapid jucat o partidă fabuloasă cu FC U Craiova cu scorul de 5-3 (2-1) în deplasare într-un meci din a 7-a etapă a Superligii de fotbal, scrie Agerpres.

Craiova a deschis rapid scorul prin Aurelian Chițu (4), lansat de William Baeten. Giuleștenii au reușit să egaleze prin Marko Dugandzic (21 – penalty), după faultul lui Danny Henriques la Christopher Braun. Rapid a avut șansa de a prelua conducerea, însă Dugandzic a ratat un penalty (41), acordat după un hent comis de Radu Negru.

Rapid a reușit să treacă cu bine peste moment și a intrat la pauza în avantaj, după golul înscris de Cristian Săpunaru (45) printr-o lovitură cu capul, după un corner executat de Claudiu Petrila.

FC U Craiova a egalat după pauză, prin intermediul Leo Lacroix (48), printr-o lovitură cu capul, din lovitura liberă executată de Matheus Mascarenhas.

Rapid a recâștigat avantajul prin golul marcat de Claudiu Petrila (56), o premieră în echipa Rapidului, după centrarea spaniolului Borja Valle. Atacantul kosovar Albion Rrahmani a majorat diferența (65) din pasa lui Funsho Bamgboye.

FC U Craiova a mai înscris prin Chițu (78), care a trimis în poartă mintea respinsă de Horațiu Moldovan la lovitura de cap a lui Juan Bauza. Rapid a reușit să încheie cu golul marcat de Rrahmani (90+1), după un corner executat de Jayson Papeau.

Pentru craiova este a treia înfrângere acasă în acest sezon, după 1-3 cu FCSB şi 3-4 cu ''U'' Cluj.

Pentru Rapid este a doua victorie consecutivă și a treia din acest sezon.

FC U 1948 Craiova - FC Rapid Bucureşti 3-5 (1-2), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Aurelian Chiţu (4, 78), Leo Lacroix (48), respectiv Marko Dugandzic (21 - penalty), Cristian Săpunaru (45), Claudiu Petrila (56), Albion Rrahmani (65, 90+1). Marko Dugandzic a ratat un penalty în min. 41 (şut pe lângă).

Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti);

arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Romică Bîrdeş (Piteşti);

al patrulea oficial: Rareş George Vidican (Satu Mare)

Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti);

arbitru asistent video: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare)

Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Ştefan Popa (Bucureşti) - LPF

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?