Fotbal: RB Leipzig, calificare istorică în semifinalele Ligii Campionilor, după 2-1 cu Atletico Madrid

Echipa germană RB Leipzig a reuşit o calificare istorică în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Atletico Madrid cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, la Lisabona.

RB Leipzig a răsturnat calculele hârtiei şi s-a impus, după un meci aproape perfect, prin golurile marcate de Dani Olmo (51) şi Tyler Adams (88), în timp ce pentru Atletico a înscris Joao Felix (71 - penalty).

Formaţia germană va juca în penultimul act contra campioanei Franţei, Paris Saint-Germain, o semifinală inedită.

Atletico a avut prima ocazie clară de gol a partidei, dar lovitura de cap a lui Savic a fost reţinută de portarul Gulacsi (10). Maghiarul s-a opus golului şi în min. 13, la şutul din unghi al lui Renan Lodi.

În restul primei reprize, cele două echipe s-au anulat reciproc, fiind de notat ciocnirea brutală dintre Halstenberg şi Savic (40), care s-a lăsat cu urmări de ambele părţi.

RB Leipzig a avut prima ocazie sa abia în finalul primei reprize (45+2), când Oblak a reţinut mingea trimisă cu capul de Upamecano.

Echipa antrenată de tânărul tehnician Julian Nagelsmann a deschis scorul în min. 51, când spaniolul Olmo a reluat cu capul din marginea careului mic la centrarea lui Sabitzer, finalizând o fază şnur.

Eforturile madrilenilor au fost răsplătite de portughezul Joao Felix, care a obţinut un penalty, pe care tot el l-a transformat (71).

Meciul părea că se îndreaptă spre prelungiri, dar rezerva Tyler Adams a fost găsită de Angelino în marginea careului şi a marcat cu un şut deviat de Savic (88).

Atletico a marcat în ultimele sale 19 partide oficiale, însă acest amănunt statistic nu i-a fost de folos în sfertul de finală cu RB Leipzig.

RB Leipzig a devenit a 32-a echipă care ajunge în semifinalele UEFA Champions League.

RB Leipzig - Atletico Madrid 2-1 (0-0)
Au marcat: Dani Olmo (51), Tyler Adams (88), respectiv Joao Felix (71 - penalty).
Lisabona, Stadionul ''Jose Alvalade''
Liga Campionilor - sferturi de finală

RB Leipzig: 1. Peter Gulacsi - 23. Marcel Halstenberg, 5. Dayot Upamecano, 16. Lukas Klostermann, 3. Angelino - 7. Marcel Sabitzer (22. Nordi Mukiele, 90+2), 44. Kevin Kampl, 27. Konrad Laimer (14. Tyler Adams, 72) - 18. Christopher Nkunku (8. Amadou Haidara, 83), 9. Yussuf Poulsen (căpitan), 25. Daniel Olmo (21. Patrik Schick, 83). Antrenor: Julian Nagelsmann.
Rezerve neutilizate: 28. Yvon Mvogo, 33. Philipp Tschauner - 4. Willi Orban, 10. Emil Forsberg, 17. Ademola Lookman, 38. Hugo Novoa Ramos, 41. Dennis Borkowski, 47. Joscha Wosz.
Atletico: 13. Jan Oblak - 23. Kieran Trippier, 15. Stefan Savic, 2. Jose Gimenez, 12. Renan Lodi - 21. Yannick Carrasco, 8. Saul Niguez, 16. Hector Herrera (7. Joao Felix, 58), 6. Koke (căpitan; 18. Felipe, 90+2) - 14. Marcos Llorente, 19. Diego Costa (9. Alvaro Morata, 72). Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve neutilizate: 1. Antonio Adan - 4. Santiago Arias, 5. Thomas Partey, 11. Thomas Lemar, 17. Ivan Saponjic, 20. Vitolo, 22. Mario Hermoso, 35. Manuel Sanchez, 38. Antonio Moya.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia); al patrulea oficial: Tasos Sidiropoulos (Grecia)
Arbitru video: Pawel Gil, arbitru asistent video: Tomasz Kwiatkowski (ambii din Polonia)
Cartonaşe galbene: Renan Lodi (62), Klostermann (70), Kampl (82), Haidara (87), Gimenez (90+6).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale