Fotbal: Real Madrid a câștigat Supercupa Europei după prelungiri, 3-2 cu Sevilla FC

Real Madrid a cucerit Supercupa Europei la fotbal, grație victoriei cu scorul de 3-2 (1-1, 2-2) cu Sevilla FC, după prelungiri, marți seara, pe stadionul Lerkendal din Trondheim.

Real Madrid s-a impus cu emoții în fața formației andaluze, reușind să egaleze în timpul adițional, pentru ca apoi să dea lovitura pe finalul prelungirilor.

Campioana Europei a deschis scorul prin Marco Asensio (21), jucător revenit de la Espanyol, care a marcat cu un șut superb la vinclu. Sevilla, deținătoarea trofeului Europa League, a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin Franco Vazquez (41), care a șutat din careu, la colțul lung, printre doi fundași madrileni.

Sevilla a trecut în avantaj în repriza secundă, când Evgheni Konoplianka (71) a transformat un penalty acordat pentru faultul comis de Ramos la Vitolo. Ramos și-a răscumpărat greșeala în ultimele secunde, când a marcat din apropiere (90+3), la centrarea lui Lucas Vázquez, și a trimis meciul în prelungiri. Fundașul Dani Carvajal (119) a adus trofeul echipei antrenate de Zinedine Zidane, cu un gol marcat la capătul unei incursiuni splendide.

Real, lipsită de vedete precum Ronaldo, Pepe, Bale sau Kroos, și cu jucători ca Benzema, James Rodriguez și Modric pe banca de rezerve, a făcut un joc slab în cea mai mare parte a meciului, însă a revenit pe final, iar în prelungiri a dominat partida, în condițiile în care Sevilla a jucat în inferioritate, după eliminarea lui Kolodziejczak.

Sergio Rico, portarul echipei andaluze, a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, cu numeroase salutare, în special în prelungiri.

Real Madrid și-a trecut în palmares al patrulea trofeu al Supercupei Europei, după cele din 2002, 2002 și 2014 (a ratat trofeul în 1998 și 2000). Sevilla rămâne cu o Supercupă câștigată, în 2006, ratând șansa în 2007, 2014, 2015 și 2016.

Real Madrid — Sevilla FC 3-2 (1-1, 2-2), după prelungiri
Au marcat: Marco Asensio (21), Sergio Ramos (90+3), Dani Carvajal (119), respectiv Franco Vazquez (41), Evgheni Konoplianka (71 — penalty).
Trondheim, Stadion Lerkendal
Supercupa Europei

Real Madrid: 13. Kiko Casilla — 2. Dani Carvajal, 5. Raphael Varane, 4. Sergio Ramos (căpitan), 12. Marcelo — 16. Mateo Kovacic (10. James Rodriguez, 73), 14. Casemiro, 22. Isco (19. Luka Modric, 66) — 17. Lucas Vazquez, 21. Alvaro Morata (9. Karim Benzema, 62), 28. Marco Asensio. Antrenor: Zinedine Zidane.

Rezerve neutilizate: 31. Ruben Yanez — 6. Nacho, 23. Danilo, 27. Marcos Llorente.
Sevilla: 1. Sergio Rico — 21. Nicolas Pareja, 6. Daniel Carrico (23. Adil Rami, 51), 5. Timothée Kolodziejczak — 14. Hiroshi Kiyotake, 8. Vicente Iborra (căpitan; 4. Matias Kranevitter, 74), 22. Franco Vazquez — 25. Mariano Ferreira, 15. Steven N'Zonzi, 20. Vitolo — 9. Luciano Vietto (10. Evgheni Konoplianka, 67). Antrenor: Jorge Sampaoli.
Rezerve neutilizate: 13. David Soria — 17. Pablo Sarabia, 12. Wissam Ben Yedder, 18. Sergio Escudero.

Arbitru: Milorad Mazic; arbitri asistenți: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic; arbitri asistenți adiționali: Danilo Grujic, Nenad Djokic (toți din Serbia); arbitru de rezervă: Szymon Marciniak (Polonia)
Cartonașe galbene: Vitolo (39), Dani Carvajal (84), Asensio (86), Kolodziejczak (90, 93), James Rodríguez (93).
Cartonaș roșu: Kolodziejczak (93).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?