Fotbal: Real Madrid a smuls victoria la Bergamo (1-0), în optimile Ligii Campionilor

Real Madrid a câştigat printr-un gol marcat pe final meciul cu Atalanta, 1-0 la Bergamo, miercuri seara, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, deşi echipa italiană a jucat în cea mai mare parte a timpului în inferioritate.

Golul marcat de fundaşul francez Ferland Mendy, în min. 86, a făcut diferenţa într-un meci în care elveţianul Remo Freuler a fost eliminat în min. 17, pentru un fault de postură de ultima apărător în faţa aceluiaşi Mendy.

Real, care se confruntă cu numeroase absenţe, s-a impus greu, având o singură minge pe poartă în prima repriză.

Portarul Pierluigi Gollini s-a opus loviturii de cap a lui Raphael Varane, în finalul primei reprize, iar după pauză a respins şutul deviat al lui Vinicius.

Manşa secundă va avea loc la Madrid, în data de 16 martie.