Fotbal: Real Madrid, fără Cristiano Ronaldo, învinsă în campionatul Spaniei

Real Madrid, campioana en titre a Spaniei, a fost învinsă la limită, cu 1-0, pe terenul formaţiei Espanyol Barcelona, într-o partidă din cadrul etapei a 26-a a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată marţi seara.

Fără starul Cristiano Ronaldo, menajat de antrenorul Zinedine Zidane, madrilenii au suferit al cincilea eşec din acest sezon în La Liga, cu o săptămână înaintea duelului cu Paris Saint-Germain din manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Pe un amestec de ploaie şi zăpadă, gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii în prelungirile partidei, prin Gerard Moreno (min. 90+3).

Zidane nu a putut conta în acest joc pe mai mulţi jucători de bază, germanul Toni Kroos, croatul Luka Modric şi brazilienii Marcelo şi Casemiro, toţi cu probleme medicale.

Într-un alt meci disputat marţi, Girona s-a impus pe teren propriu, cu 1-0, în faţa echipei Celta Vigo, prin golul înscris de Portu, în minutul 14.

Miercuri sunt programate partidele Athletic Bilbao - Valencia, Magala - FC Sevilla, Getafe - Deportivo La Coruna, Atletico Madrid - Leganes şi Eibar - Villarreal, în timp ce joi vor avea loc întâlnirile Betis Sevilla - Real Sociedad, Las Palmas - FC Barcelona şi Alaves - Levante,

În clasament conduce FC Barcelona, 65, puncte, urmată de Atletico Madrid, 58 puncte, Real Madrid, 51 puncte, Valencia, 49 puncte, Villarreal, 41 puncte, etc. Espanyol se află pe locul 13, cu 31 de puncte.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!