Fotbal: Real Madrid, ținută în șah pe teren propriu de Valencia

Echipa Real Madrid a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată pe teren propriu cu formația CF Valencia, duminică seara, în cadrul etapei a doua a campionatului de fotbal al Spaniei.

Marco Asensio a reușit o "dublă" pentru Real, în minutele 10 și 83, în timp ce oaspeții au punctat prin Carlos Soler (min.18) și Geoffrey Kondogbia (min.77).

Real Madrid, care nu a putut conta în acest meci pe startul portughez Cristiano Ronaldo și pe căpitanul Sergio Ramos, ambii suspendați, putea obține victoria în finalul jocului, însă șutul francezului Karim Benzema a fost respins în bară de portarul Valenciei, Nieto.

Înaintea startului partidei, prima disputată pe teren propriu de madrileni în noua ediție din Primera Division, echipa lui Zinedine Zidane a intrat în posesia trofeului de campioană cucerit în sezonul trecut.

Rezultate:

Duminică
Real Madrid — CF Valencia 2-2
Au marcat: Marco Asensio 10, 83, respectiv Carlos Soler 18, Geoffrey Kondogbia 77.

Las Palmas — Atletico Madrid 1-5
Au marcat: Jonathan Calleri 58, respectiv, Angel Correa 3, Yannick Carrasco 5, Koke 62,75, Thomas Partey 88.
Gazdele au ratat un penalty prin Jonathan Viera 81.

Levante — Deportivo La Coruna 2-2
Au marcat: Enis Bardhi 34, Ivi 83 — penalty, respectiv, Federrico Cartabia 4, Sidnei 31.
Cartonaș roșu: Morales (Levante) 77.
Atacantul român Florin Andone a fost titular la Deportivo, fiind înlocuit în minutul 74.

Girona FC — Malaga 1-0
A marcat: Pedro Alcala 28.

Alaves — FC Barcelona 0-2
A marcat: Lionel Messi 55, 66.
Messi a ratat și o lovitură de la 11 m, în minutul 39.

Vineri
Betis Sevilla — Celta Vigo 2-1
Au marcat: Sergio Leon 31, Zouhair Feddal 77, respectiv Maximiliano Gomez 9

Real Sociedad — Villarreal 3-0
Au marcat: Willian Jose 25, Xavier Prieto 34, Juanmi 45.

Primele locuri în clasament sunt ocupate de Real Sociedad, FC Barcelona și Leganes, cu câte 6 puncte, urmate de Real Madrid Madrid, Atletico Madrid, Girona, Levante, Valencia, Sevilla și Athletic Bilbao, cu câte 4 puncte, etc.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)