Fotbal: Remiză! CFR Cluj – Universitatea Craiova 1-1, în Superligă

CFR Cluj încheie la egalitate meciul cu Universitatea Craiova, 1-1 (1-1), pe teren propriu, într-un meci din a treia etapă a Superligii de fotbal, conform Agerpres.

CFR Cluj FOTO: Sportimages

Universitatea Craiova a deschis scorul prin Alexandru Crețu (10), care a reluat din șase metri centrarea lui Alexandru Mitriță.

CFR a restabilit egalitatea în minutul 36 prin Emmanuel Yeboah care a marcat după ce a preluat acrobatic centrarea lui Panagiotis Tachsidis.

CFR Cluj și Universitatea Craiova au reușit să construiască ocazii bune de a marca în timpul partied, încheiată în mod onorabil pentru ambele echipe.

Apărare fascinantă în minutul 8, Laurențiu Popescu a apărat lovitura de cap a lui Karlo Muhar. Același Popescu s-a opus la șutul lui Muhar (19). Ermal Krasniqi (36) a trimis un șut la colțul lung, dar mingea a ratat poarta. Universitatea a ratat o șansă importantă de a intra la pauză în avantaj, după ce Andrei Ivan a trimis puțin pe lângă poarta goală (43).

A doua repriză a fost începută în forță de către oaspeți, iar portarul Răzvan Sava a respins șutul trimis de Crețu din marginea careului (46). Nicușor Bancu a respins de două ori de lângă bară (48), mingile trimise de Anton Kresic, respectiv Yeboah, scrie Agerpres. Fundașii centrali ai craiovenilor au avut situații notabile, dar Sava a respins lovitura lui Raul Silva (57), în timp ce Gjoko Zajkov (68) a reluat cu capul.

Ultima ocazie clară de gol a gazdelor a fost prin Jefte Betancor (76), al cărui șut din marginea careului mic a fost respins de Popescu.

Înaintea meciului a existat un moment de reculegere în memoria lui Dragu Bădin, campion cu Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, care a decedat duminică. Dragu Bădin a evoluat trei sezoane la echipa din bănie.

FC CFR 1907 Cluj - Universitatea Craiova 1-1 (1-1), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca

Au marcat: Emmanuel Yeboah (39), respectiv Alexandru Creţu (10).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti);

arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău);

al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica)

Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti);

arbitru asistent video: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel)

Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?