Fotbal: România - Zimbru Chișinău 1-0, în meci amical

Selecționata divizionară de fotbal a României a învins doar cu scorul de 1-0 (1-0) formația Zimbru Chișinău, marți seara, la Complexul Maxx Royal din Belek, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Turcia.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Ioan Hora, după 28 de secunde de joc.

Tricolorii, în ciuda debutului promițător, au făcut un joc modest, în care nu și-au ocazii de gol și în care Zimbru, aflată pe locul al treilea în campionatul Republicii Moldova, a avut posesia în multe momente ale partidei.

Denis Alibec a ratat un penalty (bară) în minutul 79, după ce tot el obținuse lovitura de pedeapsă, în urma unui fault comis de portarul Rusu.

Hora a mai avut o oportunitate de gol în minutul 36, la centrarea lui Rotariu.

În prima repriză fundașul Găman s-a accidentat și a fost înlocuit de Hodorogea. La Zimbru a jucat în repriza a doua și Dan Spătaru, fost jucător la Astra Giurgiu.

România a dispus cu 5-1 de echipa georgiană Torpedo Kutaisi, sâmbătă, în prima partidă de pregătire din acest stagiu. Au marcat Gabriel Enache, Andrei Ivan, Denis Alibec, Mihai Răduț și Florin Tănase.

Ultimul meci al tricolorilor în cantonamentul din Antalya este programat sâmbătă 6 februarie, de la ora 17,00, împotriva echipei bulgare Beroe Stara Zagora.

România — Zimbru Chișinău 1-0 (1-0)
A marcat: Ioan Hora (1).
Denis Alibec a ratat un penalty în min. 79.
Belek (Turcia) — Complexul Maxx Royal
meci amical

Zimbru Chișinău: 1. Vozinha (23. Denis Rusu, 46) — 90. Ion Jardan, 3. Ștefan Burghiu, 33. Helio Batista, 5. Alexandru Starîș (15. Alexandru Belevschi, 46) — 17. Calu, 29. Alex Bruno — 11. Talles Cunha (26. Alexandru Vremea, 76), 10. Rui Miguel (9. Ilie Damașcan, 76), 7. Alexandre Ludovic (18. Djalo, 66) — 25. Jean-Marie Amani (94. Dan Spătaru, 46). Antrenor: Simao Freitas.

România: 1. Silviu Lung jr (23. Alexandru Buzbuchi, 85) — 6. Romario Benzar, 15. Valerică Găman (19. Robert Hodorogea, 34), 21. Cristian Săpunaru (căpitan), 3. Bogdan Vătăjelu (17. Steliano Filip, 46) — 4. Adrian Ropotan, 5. Ionuț Nedelcearu (8. Alexandru Mateiu, 46) — 13. Dorin Rotariu, 18. Mihai Răduț (11. Andrei Ivan, 76), 7. Florin Tănase (20. Gabriel Enache, 63) — 9. Ioan Hora (10. Denis Alibec, 64). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Arbitru: Arli Murat (Turcia).

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...