Fotbal: Șahtior Donețk, remiză la Istanbul, cu Fenerbahce, în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Șahtior Donețk, a terminat la egalitate cu Fenerbahce Istanbul, 0-0, pe stadionul ''Șukru Saracoglu'', marți seara, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Vicecampioana Ucrainei a rezistat sub privirile a 48.210 spectatori, în fața unei echipe la care au jucat nume precum Nani, van Persie, Raul Meireles, Diego, Simon Kjaer sau Bruno Alves.

Albanezii de la Skenderbeu s-au impus în Republica Moldova, cu scorul de 2-0, în fața echipei Milsami Orhei, la care atacantul român Cristian Bud a fost integralist. Romeo Surdu nu a jucat la formația de peste Prut. Oaspeții s-au impus prin dubla lui Hamdi Salihi.

Un pas mare spre play-off a făcut și Monaco, după succesul cu 3-1 de la Berna, în dauna echipei Young Boys.

Atacantul nigerian Kehinde Fatai (ex-Astra Giurgiu) a marcat un gol pentru Sparta Praga, care a remizat la Moscova cu echipa locală ȚSKA, 2-2. Fatai a început ca titular și a ieșit de pe teren în minutul 57.

Dinamo Zagreb, cu internaționalul român Alexandru Mățel titular, a fost ținută în șah de Molde, pe teren propriu, scor 1-1. Mățel a fost înlocuit în minutul 56 cu portughezul Ivo Pinto (ex-CFR Cluj).

Miercuri au loc partidele:
HJK Helsinki (Finlanda) — FC Astana (Kazahstan)
Red Bull Salzburg (Austria) — Malmo FF (Suedia)
Steaua București (România) — Partizan Belgrad (Serbia)
Celtic Glasgow (Scoția) — Qarabag Agdam (Azerbaidjan)
Lech Poznan (Polonia) — FC Basel (Elveția)
Rapid Viena (Austria) — Ajax Amsterdam (Olanda)

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 „Această funcție revine prin tradiție Statelor Unite” / Băsescu dezvăluie că nu România l-a propus pe Mircea Geoană la NATO!

5 Articol dubios despre România apărut în presa de la Budapesta...